Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatonosná insolvence

12. 09. 2017 12:35:54
V hektickém předvolebním mumraji zvyšování platů kde komu a slibů kde čeho si premiér Sobotka spolu s ministrem spravedlnosti Pelikánem posteskli, že se jim bohužel nepodařilo prosadit novelu zákona o insolvenci. Buďme tomu rádi!

Do arzenálu výpalného obligátně nabízeného voličům za jejich přízeň v den D byla novelizace insolvenčního zákona zařazena poté, co si principálové naši politické scény uvědomili, že i dlužník má přes svou pošramocenou finanční pověst stále neposkvrněný volební hlas.

Lump anebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina...

Začnu vtipem. V jedné odlehlé horské vísce žili byli dva komunisté Franta a Karel a ti spolu založili odloučenou komunistickou buňku. Každý pátek se scházeli u jednoho stolu v místní krčmě a vedli schůzi. Franta byl předseda, Karel pokladník. Jednoho dne soudruh Karel takto promlouval ke svému spolusoudruhovi: "víš, Franto, ty jsi předsedou už celá léta a já bych si to chtěl taky zkusit."

"To nejde, Karle, víš přeci sám jak je kumulování funkcí nebezpečné."

"Tak já bych ti dal toho pokladníka a je to. Prostě si to přehodíme. Aspoň na rok."

"Nu dobrá, navrhnu to dneska na schůzi a uvidíme."

A co řekl, to také večer splnil: "dobrý večer, vážení soudruzi, zahajuji dnešní členskou schůzi a předem všem děkuji za hojnou účast. Jako první bod programu zde máme návrh tady přítomného soudruha Karla, abych se já stal pro příští období pokladníkem. Kdo je pro?"

Oba zvednou ruku, Franta to přepočítá a kývne: "děkuji, schváleno jednohlasně. Jako druhý bod tu máme návrh, aby se přítomný soudruh Karel stal předsedou naší buňky, kdo je pro?"

Karel třepotá rukou ve vzduchu jak o prvního máje, jenže Franta hledí kamsi do stropu, pak za výčep, rovná si papíry na stole, nevidí, neslyší: "Děkuji, je někdo proti?" a sám zvedne ruku.

"Musím konstatovat, že tento návrh nebyl přijat a předsedou tedy zůstávám nadále já, děkuji, končím schůzi."

Karel na něj hledí jak proletář na cizí svačinu a pak zkřiví tvář do pláče: "proč jsi mi to jen Franto udělal, proč? Po všech těch letech, přes naše kamarádství a společné pijatiky. Proč?!"

"Ale to se mýlíš, Karle. Já jsem chtěl, a moc jsem chtěl. Ale viděl jsi sám: NEPROŠLO TO!"

Proč o tom píšu. Všimli jste si někdy jak často politici říkají: pokud se nám to zvýšení platů podaří protlačit, chtěli bychom to snížení daní prosadit, najdeme cesty jak to uzákonit. Člověk by měl pocit, že na jedné straně v parlamentu sedí ona strana dobra a proti nim za stolem takové ty karikatury břichatých finančníků z Wall Street, v cylindrech, doutníky v hubě a s chlupatou křivou rukou držící měšec se znakem dolaru. Ta ona politická strana nám vlastně podsouvá, že ona navrhuje všechno to správňacké, ale mimo ní bohužel v parlamentu a v opozici sedí jen samí bezcitní, lakotní draci, kterým je štěstí běžného občana naprosto u zádele, a že pouze tě prvním statečným rytířům vděčíme za to, že ještě žijeme alespoň trochu důstojně a že nevybíráme slupky od brambor z popelnic před Všesvazovým domem průmyslníků, bankéřů a lobistů. Ani tentokrát neopomněli Sobotka s Pelikánem zdůraznit, že proti zákonu o insolvenci byli zástupci poskytovatelů půjček a že zákon je třeba protlačit ihned po volbách, pokud má nabýt účinnosti od roku 2018 a potom kdo, když ne oni, tedy volba je tu jasná, že.

Nabídni mi ve tmě svou ruku a já ti ji urvu až u samého ramene...

Insolvence v dnešní podobě je nástroj, který má hříšníkům pomoci vybřednout z dluhové spirály. Probíhá zjednodušeně tak, že dlužník je pět let pod finanční kuratelou insolvenčního správce, jsou mu ponechány prostředky nutné k zajištění svého živobytí včetně rodiny, ale nesmí si sám sjednávat další finanční transakce, veškeré peníze navíc jdou přednostně k umoření dluhu a za to získává zastavení nárůstu penále a úroku z prodlení, je zmrazen výkon exekucí a umazány 2/3 dluhů, tedy rozuměj, o to jsou okradeni ti věřitelé, kteří mu v minulosti v dobré víře cokoliv půjčili, byť by jim dlužník i o své situaci a záměrech neplatit lhal jak profesionální partyzán.

Pokud není možno ze strany dlužníka věrohodně doložit schopnost splatit ani onu 1/3 dluhů, přistupuje se ke konkurzu, kdy jde do dražby veškerý dlužníkův majetek, včetně případného domu, jsou mu zrekvírovány úspory, např. ze stavebního spoření, životního pojištění aj.

A to se právě nelíbí oněm myslitelům, kteří hlásáním "rovných příležitostí pro všechny" chtějí de facto zlegalizovat bezuzdné okrádání všech věřitelů bez náhrady.

Ministr Pelikán to formulovat zhruba takto: V konkurzu končí lidé, kteří nemají z čeho splácet a ani NEMAJÍ MOTIVACI si svůj příjem hledat, protože by si nezvedli životní úroveň, ale vydělané peníze by šly na splácení dluhu.

Tedy ministr nám prakticky říká, že chápe lidi, kteří nechtějí svou prací ZBYTEČNĚ splácet své vlastní dluhy a proto je třeba hledat cesty, jak jim je odpustit úplně. A našli, moji milí rádcové, věru že našli.

Zloději v taláru...

Návrh nového zákona o insolvenci tedy navrhuje tři formy oddlužení a to podle hroší kůže dlužníka na tři, pět a sedm let.

V prvním případě, by dlužník zaplatil polovinu svých dluhů a po třech letech trocha utahování opasků při nezabavitelném minimu by byl delikvent volný jak Kájínek. U tříčlenné rodiny je ono minimum bezmála 17 000kč/měs., u čtyřčlenné potom cca 18 500kč/měs. Při součtu příjmů rodiny např. 23 000kč (7600kč žena na mateřské + 15400kč mzda otce) si čtyřčlenná rodina může dovolit zatnout sekeru 320 000kč, rodiče s jedním dítětem dokonce bezmála 440 000kč, při společném příjmu 25 000kč je to potom 470 000kč u čtyř lidí a u tříčlenné rodiny 580 000kč a za tři roky jste čistí jak po Klausově amnestii. No schválně, které mladé spořádané rodině s dítětem se kdy podaří naspořit si za pouhé tři roky bezmála 600 000kč, přesněji odkládat si 16 000kč měsíčně?

Ještě obludnější čísla na vyplují ve variantě druhé, tedy insolvence na pět let s povinností splatit alespoň 1/3 dluhů. Tam je to při příjmech 23 000kč/měsíčně a dvou dětech dluh 816 000kč, při jednom dítěti srovnáte své bývalé rozmary ve výši cca 1 100 000kč. Při příjmech 25 000kč a se dvěma dětmi jste OK při dluzích 1 170 000kč a s jedním dítětem a manželkou vám stačí pouhých pět let na splacení dluhu téměř MILIONU A PŮL! Co by za takovou pětiletou hypotéku na byt dala jiná poctivá rodina, která má ale bohužel tu smůlu, že dluhy nedělá a na obecní byt tím pádem současně nemá ani nárok.

Ovšem naprosto magická bomba je varianta číslo tři, tedy na sedm let. Tam se vůbec neuvažuje o tom, že by dlužník snad něco svým věřitelům splácel či dokonce, nedej Bůh, dokonce i pracoval a rovnou se mu dluh v JAKÉKOLIV výši umaže zčistajasna za pouhý paušální poplatek jedné tisícikoruny měsíčně jako hostii insolvenčnímu správci. No neberte to, když je to v akci, že? Nutno ještě podotknout, že takový nepracující nezbeda má samozřejmě přitom všem ještě nárok na tučné socdávky a sociální bydlení včetně placených energií je samozřejmostí. Buďme trochu solidární, vždyť přeci nikde nepracuje a ani v budoucnu nikdy nehodlá!

A že solidární budeme, to si pište fixou na čelo. Protože při objemech takto masivně prominutých dluhů se ta účetní stránka Má dáti musí nutně někde ozvat. Podnikatel určitě není charita a nevede svůj obchod za účelem dobrého pocitu z vyhulených gamblerů a jejich početného potomstva. Tedy se ty ztráty někde objeví. A kde, to už tušíte asi také. Ve zvýšených cenách a taxách na všechno, z čeho tito oddlužení vyčúránci dávno před námi vyzobali všechny rozinky.

Na závěr volební hesla ANO a ČSSD: Teď, nebo nikdy, Měníme zemi k lepšímu. Tak co mění? Nebo jen sprostě okrádají poctivé pracující a podnikající na úkor těch druhých?

Autor: Petr Burian | úterý 12.9.2017 12:35 | karma článku: 23.21 | přečteno: 693x

Další články blogera

Petr Burian

Síla peněz

Žmoulajíce potištěný papírek s nápisem 1000kč přemýšlejí mnozí co za něj dostanou a zda-li vůbec. Zda a jak jsou bankovky kryté. Nejlépe kdyby byly kryté speciálními jednotkami v ulicích, jako dnes celá Francie a mnohé jiné země.

19.9.2017 v 13:47 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 300 | Diskuse

Petr Burian

Bojte se, bojte...

Exploze ve stanici Parsons Green londýnského metra zranila nejméně 29 lidí. Výbuch zapříčinila podomácku sestrojená výbušnina. Policie zveřejnila, že totožnost útočníka už zná. K útoku se přihlásil Islámský stát.

16.9.2017 v 9:30 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 807 | Diskuse

Petr Burian

Malý slovníček pojmů

Zatímco v sousedních zemích se množí útoky především na ženy, ale i celé skupiny obyvatel, nám se totéž děje v mediální rovině. A na koho že? Na nic menšího, než na náš rodný jazyk. Čeština je znásilňována, cupována, odstřelována!

14.9.2017 v 14:34 | Karma článku: 21.93 | Přečteno: 525 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Adam Mikulášek

Tuzemáku zvoní hrana. Ano, opět úředníci z Bruselu

Už jim nestačí zákaz názvu „tuzemský rum“, ale prý je jeho známá a nedílná složka rakovinotvorná. Kdy zakážou grilované klobásy nebo uzený bůček???

23.9.2017 v 9:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

ondřejmrázek Mrázek

Svěží vichr z hor nebo nájemné beranidlo?

Spanilá jízda oficiálního vyhnance z Ukrajiny Michaila Saakšviliho po ukrajinských městech je předzvěstí dalších politických otřesů v beztak notně roztřesené zemi. Kdo z nich bude mít prospěch?

22.9.2017 v 17:16 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 268 | Diskuse

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje mnozstvi osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim chce vyjednat úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 26.56 | Přečteno: 969 | Diskuse

Marek Tomanka

Náhled do blízké budoucnosti

Nejpravděpodobnějším vítězem říjnových parlamentních voleb je stále hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud prosadí mnohokrát avizované "řízení státu jako firmy", Českou republiku čekají složité časy.

22.9.2017 v 15:56 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 372 | Diskuse

Luboš Zálom

Nigel Farage v Praze: následujme příkladu Brexitu

Včera navštívil Prahu britský politik, europoslanec za UKIP, Nigel Farage. Připomněl ve svém projevu českým euroskeptikům, že snaha na znovuzískání suverenity na bruselském politickém molochu má smysl.

22.9.2017 v 13:46 | Karma článku: 36.51 | Přečteno: 1050 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 23.57 Průměrná čtenost 1092
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.