Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malý slovníček pojmů

14. 09. 2017 14:34:58
Zatímco v sousedních zemích se množí útoky především na ženy, ale i celé skupiny obyvatel, nám se totéž děje v mediální rovině. A na koho že? Na nic menšího, než na náš rodný jazyk. Čeština je znásilňována, cupována, odstřelována!

Česká slova, to naše zlato nejcennější, jsou překrucována, přitloukána na kříž a bita jak žito kde se jen dá. Místo nich se objevuje zcela běžně jakési pokroucené haťapaťa, moderní ptydepe, takový Česko-Evropský jidiš, chtělo by se říct. Jakoby bychom zkoušeli, co ta naše stará dáma všechno vydrží. Pojďme si tedy projít ta nejfrekventovanější slůvka a ujasnit si jejich správný význam.

Sociálně vyloučená lokalita- je takové místo k žití, které je odlehlé od běžného lidského osídlení. Má nedostatečnou infrastrukturu, občanskou vybavenost, mnohdy i nedostupnost signálu a rychlých záchranných sborů. Takovým místem může být např. hájenka na hřebenech šumavských hor. Rozhodně to není nájemní dům v centru města, ani jiné bydlení v dosahu dopravy či jinak obsloužené.

Sociálně vyloučený člověk- je člověk nuceně odstřižený, nebo výrazně ukrácený od běžného společenského života. Příkladem takového jedince je vězeň, popřípadě člověk dlouhodobě upoutaný na lůžko. Rozhodně to není osoba požívající sociálních prebend společnosti, dotovaného bydlení a zvýšeného zájmu a pomoci různých občanských sdružení. To je naopak člověk nadstandardně sociálně obsloužený.

Ghetto- toto slovo z italštiny znamená slévárna, na jejímž místě vzniklo v r. 1516 první takto vykázané místo pro židy. Je to tedy prostor, část města, kde platí vlastní řád a povětšinou přísná pravidla a do nějž jsou lidé vykazování většinou nuceně. U nás, ani v Evropě žádná ghetta v současnosti neexistují.

Sociální rovnost- neboli rovné příležitosti je takové společenské status quo, kdy má každý občan při splnění přístupových podmínek stejná práva, jako každý druhý. Třeba v přístupu podání žádosti o studium, nájemního bytu, či v žádosti o zaměstnání. V čerpání plnění potom platí zásada: Každému, co mu náleží. Sociální rovnost tedy neznamená zprůměrování platů či důchodů, nebo vyplácení tučných dávek bez ohledu na zásluhy. To je potom diskriminace jedinců, kteří se podíleli na společném snažení větším přínosem. Naopak sociální rovností by bylo, kdyby snaživější čerpali více výhod.

Diskriminace- je stav, kdy je jedinec krácen na svých právech či rovných příležitostech nejčastěji z titulu své barvy kůže, původu, náboženství, sexuální orientace, nebo podobných odlišností. Diskriminací nejsou projevy nevůle a osočování lidí z těchto skupin, pokud jim tím zároveň nedošlo ke krácení jejich práv. Takové jednání potom spadá pod rasovou, občanskou a jinou nenávist.

Pozitivní diskriminace- neexistuje. Jedná se vždy o faktické zvýhodnění jedněch na úkor druhých z titulů výše jmenovaných. Diskriminace je vždy negativní jev.

Nenávist- je posledním obsahovým stádiem slov nemuset-nesouhlasit-nemít rád-nechtít a jedná se o stav, kdy si někdo přeje, aby něco, či někdo neexistoval, byl zničen, zabit. Srovnej souhlasit-chtít-mít rád a milovat, kdy poslední stádium znamená, že si člověk z celého srdce nepřeje, aby danému bylo jakkoliv ublíženo. Posmívat se někomu, nechtít ho, nesouhlasit s ním, či ho rovnou poslat do míst zrození tedy ještě není nenávist.

Předsudek- je přijatý úsudek na něco a o něčem, který není založen na vlastní zkušenosti, nýbrž je přejatý a akceptovaný odjinud. Předsudek je základní lidský ochranný instinkt a jako takový je stavebním kamenem přežití. Předsudkům učíme své děti už od prvních krůčků k jejich ochraně. Mezi nejčastější patří nesahej na horké, rozhlížej se přes silnici, nebav se a nechoď nikam s cizími lidmi, ale i zamykejte si své věci, nepouštějte cizí do bytu atd. Předsudek stojí vždy na pravdivých, nebo alespoň pravděpodobných základech. Lživé osočování celých skupin obyvatel je potom předpojatost.

Lichvář- je člověk, který zneužívá svého dominantního postavení, nevědomosti člověka v nouzi či jeho jiného handicapu k obohacení se neadekvátní odměnou za své služby, nejčastěji půjčkou peněz. Nezřídka sám takovou situaci vytvoří. Např. pronajímatel bytu, který vyhrožuje okamžitým vystěhováním, pokud nájemce nepodepíše nevýhodný dlužní úpis. U nás jsou klasickým typem lichvářů telefonní operátoři.

Spekulant- je investor, který vloží své peníze do podniku bez záruky návratnosti a s nejistým výsledkem. Sám potom tipuje a věří, že podnik bude výnosný a on svůj vklad zúročí. Spekulanti jsou hybnou silou kapitalismu a za současný blahobyt vděčíme především jim. Prakticky každý podnikatel i burzovní hráč je spekulant. Spekulantem se dá také označit každý sázející občan. Naopak poskytovatelé ubytovacích a jiných služeb a poskytovatelé úvěrů spekulanty nejsou, protože mají sepsanou právní oboustrannou dohodu o plnění, včetně uvedení pevné ceny za své služby.

Dlužník- je člověk, který čerpá nějaké plnění druhé strany s podmínkou, že své závazky vyrovná později. Dlužníky jsme prakticky všichni. Nejobecnější pohledávkou je mezigenerační solidarita známá jako Půjčka za oplátku. Dlužník rozhodně není neplatič! Neplatičem by se stal, kdyby svých závazků nedostál. Nejčastěji je neplatič za dlužníka zaměňován v diskuzích o nebankovních úvěrech a exekucích.

Pokud přistoupíme dobrovolně na ústupky v používání našeho rodného jazyka, přistupujeme tím také a souhlasíme s jeho degradací.

Příště: Chudoba, otrok, totalita, cenzura, hysterie, migrant, uprchlík, azylant, úchylka...

Autor: Petr Burian | čtvrtek 14.9.2017 14:34 | karma článku: 21.93 | přečteno: 525x

Další články blogera

Petr Burian

Síla peněz

Žmoulajíce potištěný papírek s nápisem 1000kč přemýšlejí mnozí co za něj dostanou a zda-li vůbec. Zda a jak jsou bankovky kryté. Nejlépe kdyby byly kryté speciálními jednotkami v ulicích, jako dnes celá Francie a mnohé jiné země.

19.9.2017 v 13:47 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 300 | Diskuse

Petr Burian

Bojte se, bojte...

Exploze ve stanici Parsons Green londýnského metra zranila nejméně 29 lidí. Výbuch zapříčinila podomácku sestrojená výbušnina. Policie zveřejnila, že totožnost útočníka už zná. K útoku se přihlásil Islámský stát.

16.9.2017 v 9:30 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 807 | Diskuse

Petr Burian

Zlatonosná insolvence

V hektickém předvolebním mumraji zvyšování platů kde komu a slibů kde čeho si premiér Sobotka spolu s ministrem spravedlnosti Pelikánem posteskli, že se jim bohužel nepodařilo prosadit novelu zákona o insolvenci. Buďme tomu rádi!

12.9.2017 v 12:35 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 693 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Adam Mikulášek

Tuzemáku zvoní hrana. Ano, opět úředníci z Bruselu

Už jim nestačí zákaz názvu „tuzemský rum“, ale prý je jeho známá a nedílná složka rakovinotvorná. Kdy zakážou grilované klobásy nebo uzený bůček???

23.9.2017 v 9:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

ondřejmrázek Mrázek

Svěží vichr z hor nebo nájemné beranidlo?

Spanilá jízda oficiálního vyhnance z Ukrajiny Michaila Saakšviliho po ukrajinských městech je předzvěstí dalších politických otřesů v beztak notně roztřesené zemi. Kdo z nich bude mít prospěch?

22.9.2017 v 17:16 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 268 | Diskuse

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje mnozstvi osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim chce vyjednat úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 26.56 | Přečteno: 969 | Diskuse

Marek Tomanka

Náhled do blízké budoucnosti

Nejpravděpodobnějším vítězem říjnových parlamentních voleb je stále hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud prosadí mnohokrát avizované "řízení státu jako firmy", Českou republiku čekají složité časy.

22.9.2017 v 15:56 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 372 | Diskuse

Luboš Zálom

Nigel Farage v Praze: následujme příkladu Brexitu

Včera navštívil Prahu britský politik, europoslanec za UKIP, Nigel Farage. Připomněl ve svém projevu českým euroskeptikům, že snaha na znovuzískání suverenity na bruselském politickém molochu má smysl.

22.9.2017 v 13:46 | Karma článku: 36.51 | Přečteno: 1050 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 23.57 Průměrná čtenost 1092
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.