Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec lichvy v Čechách

16. 04. 2018 19:51:02
Tak jsme se přeci jenom dočkali. Díky minulé vládě permanentní regulace nabyl účinnosti další zákon ochraňující nás, nesvéprávné řadové podobčany, tentokrát bič na lichváře pod názvem Zákon o spotřebitelském úvěru č.257/2016sb.

Jezinky, polednice, klekánice a ti druzí

O čem je vlastně řeč: společenská atmosféra i sám zákon předpokládá, že zatímco ten kdo peníze půjčuje je zrůda přeukrutná, ten kdo o půjčku žádá je dobromilec se srdéčkem na dlani, čestný, skromný a starostlivý pracant zahnaný do kouta, tedy oběť systému. Vlastně něco jako Štětináč versus Mirek Dušín. A ono to bývá nejčastěji přesně naopak. Já samozřejmě souhlasím s tím, aby ten kdo poskytuje půjčku musel dodržovat jistá korektní a transparentní pravidla, ale očekávám, že obdobné mantinely budou platit pro oba tedy i pro hráče z druhého týmu. A ono to tak zdaleka není. Už např. to, že subjekt hodlající poskytovat půjčky musí vlastnit prokazatelný kapitál 20mio korun a to po celou dobu trvání licence, tedy + další kapitál na půjčky je zarážející. Proč zrovna tolik, to poznáme později (já v tom bodě kývnu hlavou).

Who is who

Podívejme se kdo všechno se na dvorku úvěrů pohybuje a kdo také musí mít (a zaplatit si) licenci + složit poměrně obsáhlou zkoušku z finanční odbornosti u komise ČNB:

-poskytovatel, tedy věřitel

-vázaný zástupce

-zprostředkovatel

-vázaný zprostředkovatel

-zahraniční zprostředkovatel

-zprostředkovatel vázaných úvěrů (popř. jeho zástupce, tedy pracovník)

-spotřebitel, tedy dlužník (ten samozřejmě nemusí mít ani dokončenou ZŠ)

Potud je to jasné, že už to křišťálovější být ani nemůže, dokud si neuvědomíme, že poskytovatelem úvěru by byla i stolařská firma, která vám udělá kuchyň na míru za 80 000kč na splátky, pokud by tedy chtěla své peníze zatížit úrokem byť i 1% za rok. Ta asi nebude mít 20mio vkladu u ČNB. Nezbývá, než využít k financování oné kuchyně jiného poskytovatele úvěru, sice s daleko vyšším RPSN, za to však s onou licencí. A pak už jen stačí, aby mistr stolař složil u ČNB za poplatek zkoušky na zprostředkovatele vázaného úvěru a je to doma. Anebo prodejce v elektro. Každý, kdo by vám nabídl ledničku na splátky skrze úvěrovou firmu. Jak prosté.

Já jsem úplně blbej a můžeš za to ty

Pojďme se teď podívat na dva modelové příklady, kdy se zlý lichvář snaží okrást chudáka spotřebitele, ale zákon tomu, díkybohu, včas zabrání a ochrání tak nebohého chudáka.

1. Nabízíme vám půjčku 5-50 000kč na dva roky. Tento úvěr můžete do 14 dnů zrušit bez udání důvodu a bez sankcí.

Hanebnost zvaná klamání spotřebitele, protože úvěr můžete ze zákona vždy do 14 dnů zrušit bez důvodu a bez sankcí. Tím, že je to uvedeno v reklamě je vybuzen dojem, že se jedná o přednost onoho produktu a to je zlotřilost ohodnocená pokutou až 10mio (to není ještě to kývnutí). Pikantností ovšem je, že poskytovatel, musí o této možnosti zrušení úvěru jinak informovat ze zákona spotřebitele vždy!

2. Pan Hrbatý pracuje na zkrácený úvazek u pana Zeleného, který zakládá lesní školky. Pan Hrbatý přijde už potřetí do práce ožralý jako po viróze a dostane padáka na hodinu (neplést si se zlatým padákem). Pan Hrbatý obtelefonuje tři zprostředkovatele úvěrů a doma jim předloží pracovní smlouvu, pět po sobě jdoucích mzdových lístků a telefon na zaměstnavatele pana Zeleného. Ten potvrdí, že pan Hrbatý je u něj zaměstnán na neurčito, a že je to nejlepší stachanovec jeho mančaftu. Pan Hrbatý podepíše čestné prohlášení, že nic nezamlčel a shrábne peníze. Po první splátce však podá stížnost na to, že ho zprostředkovatel zákeřně předlužil, když teď nemá ani zaměstnání, ani na splátky, a sotva tak na frťana rumu po ránu. Ono telefonní číslo bylo totiž na jeho kamaráda z hospody, se kterým se předtím domluvil. Výsledek: nesprávná kontrola bonity klienta (nemá příjmy), smlouva o úvěru je neplatná, pokuta až 20mio (kýv). Ale ani pan Hrbatý neodejde bez trestu. Musí vrátit holou jistinu půjčených peněz (tedy bez jakýchkoliv poplatků a navýšení) v době úměrné jeho možnostem! Tedy asi tak kilčo měsíčně, víc nemá, když ho teď ten zlý buržoust vyhodil na dlažbu.

Jsi chytřejší než páťák? Otestuj si své IQ

Nyní vám předložím pár otázek z testů Zprostředkovatele vázaného spotřebního úvěru, abyste mohli na vlastní kůži okoštovat, co musí znát a před komisí ČNB na 70 podobných otázkách vysypat z rukávu každý špatně vyučený uhrovitý mladík v modrém plášti, chce-li vám v obchodě s elektrospotřebiči nabídnout a zprostředkovat nákup ledničky na splátky. Upozorňuji, že u vícehlavých odpovědí je u jednoho opomenutí špatně zodpovězená celá otázka a že závěr zkoušky obsahuje případové studie konkrétních výpočtů u modelových situací typu dvouletá půjčka na TV byla splacena o sedm měsíců dříve, vypočítejte úroky, celé RPSN a výši poplatku za předčasné splacení. Hodně zdaru přeji:

1. Depozitní certifikáty emitují: Jedna správná odpověď
Abanky,
Bcentrální banky,
Cfondy,
Dotevřené fondy a penzijní fondy.
2. Co tvoří anuitní splátku?

Jedna nebo více správných odpovědí

Aakontace.
Búmor,
Cúrok,
D

poplatek za správu úvěru,

3. Jedná-li samostatný zprostředkovatel jménem a na účet spotřebitele na základě smlouvy o zprostředkování spotřebitelského úvěru a pobírá-li od spotřebitele za tuto činnost odměnu:

Jedna správná odpověď

Amůže současně ohledně spotřebitelského úvěru, který je předmětem této smlouvy, jednat jménem a na účet poskytovatele a pobírat od něj odměnu,
Bnesmí současně ohledně spotřebitelského úvěru, který je předmětem této smlouvy, jednat jménem a na účet poskytovatele, avšak může od něj pobírat odměnu.
Cmůže současně ohledně spotřebitelského úvěru, který je předmětem této smlouvy, jednat jménem a na účet poskytovatele, avšak nesmí od něj pobírat odměnu,
Dnesmí současně ohledně spotřebitelského úvěru, který je předmětem této smlouvy, jednat jménem a na účet poskytovatele a pobírat od něj odměnu,

4. Rozhodněte, které tvrzení je pravdivé.

Jedna správná odpověď

APřed uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru vzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na zálohovou odměnu maximálně do výše 1 000 Kč z objemu poskytnutého nebo zprostředkovaného úvěru.
BPřed uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru vzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na odměnu maximálně do výše 1 % z objemu poskytnutého nebo zprostředkovaného úvěru.
CPřed uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nevzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na odměnu nebo jinou platbu s výjimkou práva na náhradu daní, správních poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění a účelně vynaložených nákladů na ocenění předmětu zajištění spotřebitelského úvěru.
DPřed uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nevzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na žádné peněžní plnění.

5. Jaké omezení platí podle zákona o spotřebitelském úvěru ohledně výše náhrady nákladů poskytovatele za předčasné splacení spotřebitelského úvěru jiného než na bydlení?

Jedna nebo více správných odpovědí

AVýše náhrady nákladů nesmí přesáhnout 0,5 % z předčasně splacené části celkové výše spotřebitelského úvěru, pokud doba mezi předčasným splacením a sjednaným koncem spotřebitelského úvěru je kratší než 1 rok.
BVýše náhrady nákladů nesmí přesáhnout částku úroku, kterou by spotřebitel zaplatil za dobu od předčasného splacení do skončení spotřebitelského úvěru.
CVýše náhrady nákladů není omezena, pokud předčasné splacení bylo provedeno u spotřebitelského úvěru poskytnutého formou přečerpání.
DVýše náhrady nákladů nesmí přesáhnout 1 % z předčasně splacené části celkové výše spotřebitelského úvěru, přesahuje-li doba mezi předčasným splacením a sjednaným koncem spotřebitelského úvěru 1 rok.

Správné odpovědi: 1.A 2.B,C 3.D 4.C 5.A,B,D

Tak co, že na to selský rozum nestačil? To je moc dobře, protože takhle se potírají lichváři!

Autor: Petr Burian | pondělí 16.4.2018 19:51 | karma článku: 14.26 | přečteno: 763x


Další články blogera

Petr Burian

Sirota levnější než plakát

Michaela Šojdrová, europoslankyně za KDU-ČSL, přišla s nápadem, abychom přijali 50 syrských sirotků především z utečeneckých táborů v Řecku. Nápad je to dobrý hlavně proto, že je to levnější než dát tisknout předvolební plakáty.

17.9.2018 v 23:18 | Karma článku: 43.65 | Přečteno: 2590 | Diskuse

Petr Burian

Hvězdný atentát

Rusové našli uvnitř kosmické lodi Sojuz, napojené na mezinárodní vesmírnou stanici ISS, díru. No popravdě díry dvě a po dalších se pátrá. Takže místo aby astronauté hledali ve vesmíru černé díry, chodí shrbeni s lupou po palubě.

14.9.2018 v 12:57 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 449 | Diskuse

Petr Burian

S kulometem po Evropě

Co si sbalíte, když jedete do zahraničí na dovolenou? Jestli náhradní prádlo, repelent a plavky, tak jste sto let za opicemi. Takový ruský občan si zabalí granát, ešus a kulomet. A pokud není po ruce ten, vystačí si s ampulí jedu.

13.9.2018 v 16:34 | Karma článku: 26.31 | Přečteno: 717 | Diskuse

Petr Burian

Jdeme tiše

Máme zde další předvolební klání a jako vždy je nám slibován boj za prosperitu společnosti. Zajímavé však je, že nástrojem k ní má být zvýhodňování ne těch, kteří ji tvoří, nýbrž těch, co z ní těží. Ti první jsou tiše přehlíženi.

12.9.2018 v 16:53 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

O bývalém komunistickém novináři Haló novin, Ovčáčkovi...

Podle známých a neměnných úvah pana prezidenta Zemana o novinářích, připouštím, že v některých případech mohou být jeho úvahy správné.

20.9.2018 v 13:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Jaromír Petřík

Ani komunisté si nedovolili zrušit Zlatého slavíka

Tak, se letos neuskuteční soutěž Český slavík, nástupce nejslavnější soutěže zpěváků Zlatý slavík. Důvodem prý je systém hlasování.

20.9.2018 v 12:02 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 622 | Diskuse

Ivan Picek

Přijímání uprchlíků - už je to zase tady aneb Případ 50 sirotků

Češi rozhodně a jednoznačně odmítli přijímání uprchlíků z kulturně odlišných zemí. Vítači uprchlíků proto změnili taktiku a navrhují přijmout alespoň sirotky.

20.9.2018 v 11:45 | Karma článku: 32.64 | Přečteno: 687 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Me Too po našem

Po 36 letech si vzpomněla profesorka psychologie, že v patnácti letech se ji na školením mejdanu snažil, tehdy sedmnáctiletý, nyní kandidát na post soudce Nejvyššího soudu, svléknout.To mě donutilo abych oživil své vzpomínky.

20.9.2018 v 11:11 | Karma článku: 29.98 | Přečteno: 1249 | Diskuse

Jaromír Petřík

Kdo rozhodl, že Tomio Okamura a Miloš Zeman jsou fašisté?

V našich médiích se objevují zprávy a články podobného typu. Problém je v jejich odzdrojování, protože nejsem schopný dohledat rozhodnutí žádného soudu, který by tyto naše politiky odsoudil, nebo dal do souvislosti s fašisty.

20.9.2018 v 11:00 | Karma článku: 31.12 | Přečteno: 756 | Diskuse
Počet článků 86 Celková karma 30.30 Průměrná čtenost 1443
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.
Najdete na iDNES.cz