Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec lichvy v Čechách

16. 04. 2018 19:51:02
Tak jsme se přeci jenom dočkali. Díky minulé vládě permanentní regulace nabyl účinnosti další zákon ochraňující nás, nesvéprávné řadové podobčany, tentokrát bič na lichváře pod názvem Zákon o spotřebitelském úvěru č.257/2016sb.

Jezinky, polednice, klekánice a ti druzí

O čem je vlastně řeč: společenská atmosféra i sám zákon předpokládá, že zatímco ten kdo peníze půjčuje je zrůda přeukrutná, ten kdo o půjčku žádá je dobromilec se srdéčkem na dlani, čestný, skromný a starostlivý pracant zahnaný do kouta, tedy oběť systému. Vlastně něco jako Štětináč versus Mirek Dušín. A ono to bývá nejčastěji přesně naopak. Já samozřejmě souhlasím s tím, aby ten kdo poskytuje půjčku musel dodržovat jistá korektní a transparentní pravidla, ale očekávám, že obdobné mantinely budou platit pro oba tedy i pro hráče z druhého týmu. A ono to tak zdaleka není. Už např. to, že subjekt hodlající poskytovat půjčky musí vlastnit prokazatelný kapitál 20mio korun a to po celou dobu trvání licence, tedy + další kapitál na půjčky je zarážející. Proč zrovna tolik, to poznáme později (já v tom bodě kývnu hlavou).

Who is who

Podívejme se kdo všechno se na dvorku úvěrů pohybuje a kdo také musí mít (a zaplatit si) licenci + složit poměrně obsáhlou zkoušku z finanční odbornosti u komise ČNB:

-poskytovatel, tedy věřitel

-vázaný zástupce

-zprostředkovatel

-vázaný zprostředkovatel

-zahraniční zprostředkovatel

-zprostředkovatel vázaných úvěrů (popř. jeho zástupce, tedy pracovník)

-spotřebitel, tedy dlužník (ten samozřejmě nemusí mít ani dokončenou ZŠ)

Potud je to jasné, že už to křišťálovější být ani nemůže, dokud si neuvědomíme, že poskytovatelem úvěru by byla i stolařská firma, která vám udělá kuchyň na míru za 80 000kč na splátky, pokud by tedy chtěla své peníze zatížit úrokem byť i 1% za rok. Ta asi nebude mít 20mio vkladu u ČNB. Nezbývá, než využít k financování oné kuchyně jiného poskytovatele úvěru, sice s daleko vyšším RPSN, za to však s onou licencí. A pak už jen stačí, aby mistr stolař složil u ČNB za poplatek zkoušky na zprostředkovatele vázaného úvěru a je to doma. Anebo prodejce v elektro. Každý, kdo by vám nabídl ledničku na splátky skrze úvěrovou firmu. Jak prosté.

Já jsem úplně blbej a můžeš za to ty

Pojďme se teď podívat na dva modelové příklady, kdy se zlý lichvář snaží okrást chudáka spotřebitele, ale zákon tomu, díkybohu, včas zabrání a ochrání tak nebohého chudáka.

1. Nabízíme vám půjčku 5-50 000kč na dva roky. Tento úvěr můžete do 14 dnů zrušit bez udání důvodu a bez sankcí.

Hanebnost zvaná klamání spotřebitele, protože úvěr můžete ze zákona vždy do 14 dnů zrušit bez důvodu a bez sankcí. Tím, že je to uvedeno v reklamě je vybuzen dojem, že se jedná o přednost onoho produktu a to je zlotřilost ohodnocená pokutou až 10mio (to není ještě to kývnutí). Pikantností ovšem je, že poskytovatel, musí o této možnosti zrušení úvěru jinak informovat ze zákona spotřebitele vždy!

2. Pan Hrbatý pracuje na zkrácený úvazek u pana Zeleného, který zakládá lesní školky. Pan Hrbatý přijde už potřetí do práce ožralý jako po viróze a dostane padáka na hodinu (neplést si se zlatým padákem). Pan Hrbatý obtelefonuje tři zprostředkovatele úvěrů a doma jim předloží pracovní smlouvu, pět po sobě jdoucích mzdových lístků a telefon na zaměstnavatele pana Zeleného. Ten potvrdí, že pan Hrbatý je u něj zaměstnán na neurčito, a že je to nejlepší stachanovec jeho mančaftu. Pan Hrbatý podepíše čestné prohlášení, že nic nezamlčel a shrábne peníze. Po první splátce však podá stížnost na to, že ho zprostředkovatel zákeřně předlužil, když teď nemá ani zaměstnání, ani na splátky, a sotva tak na frťana rumu po ránu. Ono telefonní číslo bylo totiž na jeho kamaráda z hospody, se kterým se předtím domluvil. Výsledek: nesprávná kontrola bonity klienta (nemá příjmy), smlouva o úvěru je neplatná, pokuta až 20mio (kýv). Ale ani pan Hrbatý neodejde bez trestu. Musí vrátit holou jistinu půjčených peněz (tedy bez jakýchkoliv poplatků a navýšení) v době úměrné jeho možnostem! Tedy asi tak kilčo měsíčně, víc nemá, když ho teď ten zlý buržoust vyhodil na dlažbu.

Jsi chytřejší než páťák? Otestuj si své IQ

Nyní vám předložím pár otázek z testů Zprostředkovatele vázaného spotřebního úvěru, abyste mohli na vlastní kůži okoštovat, co musí znát a před komisí ČNB na 70 podobných otázkách vysypat z rukávu každý špatně vyučený uhrovitý mladík v modrém plášti, chce-li vám v obchodě s elektrospotřebiči nabídnout a zprostředkovat nákup ledničky na splátky. Upozorňuji, že u vícehlavých odpovědí je u jednoho opomenutí špatně zodpovězená celá otázka a že závěr zkoušky obsahuje případové studie konkrétních výpočtů u modelových situací typu dvouletá půjčka na TV byla splacena o sedm měsíců dříve, vypočítejte úroky, celé RPSN a výši poplatku za předčasné splacení. Hodně zdaru přeji:

1. Depozitní certifikáty emitují: Jedna správná odpověď
Abanky,
Bcentrální banky,
Cfondy,
Dotevřené fondy a penzijní fondy.
2. Co tvoří anuitní splátku?

Jedna nebo více správných odpovědí

Aakontace.
Búmor,
Cúrok,
D

poplatek za správu úvěru,

3. Jedná-li samostatný zprostředkovatel jménem a na účet spotřebitele na základě smlouvy o zprostředkování spotřebitelského úvěru a pobírá-li od spotřebitele za tuto činnost odměnu:

Jedna správná odpověď

Amůže současně ohledně spotřebitelského úvěru, který je předmětem této smlouvy, jednat jménem a na účet poskytovatele a pobírat od něj odměnu,
Bnesmí současně ohledně spotřebitelského úvěru, který je předmětem této smlouvy, jednat jménem a na účet poskytovatele, avšak může od něj pobírat odměnu.
Cmůže současně ohledně spotřebitelského úvěru, který je předmětem této smlouvy, jednat jménem a na účet poskytovatele, avšak nesmí od něj pobírat odměnu,
Dnesmí současně ohledně spotřebitelského úvěru, který je předmětem této smlouvy, jednat jménem a na účet poskytovatele a pobírat od něj odměnu,

4. Rozhodněte, které tvrzení je pravdivé.

Jedna správná odpověď

APřed uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru vzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na zálohovou odměnu maximálně do výše 1 000 Kč z objemu poskytnutého nebo zprostředkovaného úvěru.
BPřed uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru vzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na odměnu maximálně do výše 1 % z objemu poskytnutého nebo zprostředkovaného úvěru.
CPřed uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nevzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na odměnu nebo jinou platbu s výjimkou práva na náhradu daní, správních poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění a účelně vynaložených nákladů na ocenění předmětu zajištění spotřebitelského úvěru.
DPřed uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nevzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na žádné peněžní plnění.

5. Jaké omezení platí podle zákona o spotřebitelském úvěru ohledně výše náhrady nákladů poskytovatele za předčasné splacení spotřebitelského úvěru jiného než na bydlení?

Jedna nebo více správných odpovědí

AVýše náhrady nákladů nesmí přesáhnout 0,5 % z předčasně splacené části celkové výše spotřebitelského úvěru, pokud doba mezi předčasným splacením a sjednaným koncem spotřebitelského úvěru je kratší než 1 rok.
BVýše náhrady nákladů nesmí přesáhnout částku úroku, kterou by spotřebitel zaplatil za dobu od předčasného splacení do skončení spotřebitelského úvěru.
CVýše náhrady nákladů není omezena, pokud předčasné splacení bylo provedeno u spotřebitelského úvěru poskytnutého formou přečerpání.
DVýše náhrady nákladů nesmí přesáhnout 1 % z předčasně splacené části celkové výše spotřebitelského úvěru, přesahuje-li doba mezi předčasným splacením a sjednaným koncem spotřebitelského úvěru 1 rok.

Správné odpovědi: 1.A 2.B,C 3.D 4.C 5.A,B,D

Tak co, že na to selský rozum nestačil? To je moc dobře, protože takhle se potírají lichváři!

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Petr Burian | pondělí 16.4.2018 19:51 | karma článku: 13.94 | přečteno: 702x


Další články blogera

Petr Burian

Lži ČSSD v přímém přenosu

Reaguji na blog Kateřiny Valachové z 24.4 Seniorům dlužíme. Je třeba to přiznat. https://katerinavalachova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=659914 Nelze reagovat prostě pod článkem, protože tolik lží a sprostoty se v diskuzi popsat nedá!

24.4.2018 v 12:50 | Karma článku: 40.56 | Přečteno: 2665 | Diskuse

Petr Burian

Soudruzi a soudružky, právě jsem se vrátil z Hradu...

Soudruzi a soudružky, právě jsem se vrátil z Hradu...mohl s klidným srdcem prohlásit M.Zeman v sobotu na úvod svého proslovu na sjezdu KSČM v Nymburku a snad poprvé letos by nelhal. A možná by to byl v tomto i jeho osobní rekord.

22.4.2018 v 15:30 | Karma článku: 30.34 | Přečteno: 873 | Diskuse

Petr Burian

Rovnost před zákonem

V minulých dnech proběhla médii krátká zprávička ze závěru usnesení městského soudu o tom, že soudkyně Králová nebyla v kauze poslaneckých trafik podjatá. Pojďme si tuto umělou miniaférku trochu oživit a poměřit s dnešní realitou.

19.4.2018 v 12:57 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 694 | Diskuse

Petr Burian

Den, kdy se rum stal pokrmem

Ústavní soud zamítl ve většině pozměňovací návrhy senátorů ohledně protikuřáckého zákona. Povolil jen sebevrahům skleničku na kuráž před výkonem vlastní exekuce a uznal, že dětský den není jen převážně, nýbrž jistě dětským dnem.

18.4.2018 v 15:54 | Karma článku: 31.54 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Pěkná svi..nstvo od socialistů, prý demokratických

Pana Bédu sice zajímají reakce v diskusích pod zprávami a pod blogy, a čím jsou peprnější – protože politika je "velké svinstvo" (citace) -, tím víc si jako čtenář libuje, avšak sám něco napíše málokdy.

25.4.2018 v 14:14 | Karma článku: 21.88 | Přečteno: 865 | Diskuse

Monika Pilloni

Invaze pokračuje: ve 3 dnech 1400 migrantů, stovky se svrabem ...

Sicílie: v posledních 3 dnech bylo přiveženo přibližně 1400 migrantů a 11 mrtvých těl. Jen Aquarius dovezla do Trapani 538 migrantů, 366 se svrabem. Nejvyšší soud potvrdil obvinění NNO Jugend Rettet z napomáhání nelegální migraci.

25.4.2018 v 12:22 | Karma článku: 39.20 | Přečteno: 3060 | Diskuse

Jan Kavrza

Hrobníci demokracie jménem ČSSD

Staré keltské přísloví pravilo, že kdo chce hlavy stínat, musí mít ostrý meč. Platilo to jako pořekadlo pro spravedlnost v osadách a oppidech a veskrze to znamenalo, že není viny bez důkazů.

25.4.2018 v 10:57 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 687 | Diskuse

Tomáš Flaška

Že by si pan prezident s morálkou moc nelámal hlavu?

Dozvěděli jsme se, že odstoupit z vlády by měl člen až v případě, kdy bude pravomocně odsouzen. A jaký bude další krok?

25.4.2018 v 10:45 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 556 | Diskuse

Jan Řeháček

Budoucnost patří referendu (Sorry Járo)

Českou kotlinou obchází strašidlo referenda. A jakkoliv tento rozhodovací mechanismus není všelék, není to ani bubák, z něhož by bylo nutno mít obavy. V dlouhodobém horizontu si myslím, že má klady, které se vyplatí dobře zvážit.

25.4.2018 v 9:09 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 310 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 24.38 Průměrná čtenost 1170
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.