Kdo jsou tzv. obchodníci s chudobou?

5. 12. 2018 14:09:44
Tento slovní paskvil už zdomácněl. Zavedla ho agentura pro sociální začleňování. Ministryně Jana Maláčová se v rozhovoru pro deník Právo do problému opřela. Bohužel svou nevědomostí pouze přiznala, že oním obchodníkem je sám stát.

Obchodník s chudobou je po vykořisťovatelích a lichvářích další neomarxistická úderná urážka živnostníků a podnikatelů. Má evokovat to, že vypasený buržoust s doutníkem v hubě bezskrupulózně odírá ty nejchudší, bezbranné a v jádru poctivé občany. Je pozoruhodná nejen tím, že na chudobě se nedá vydělat, ale také tím, že hanlivě odsuzuje všechny, kteří zajišťují ubytování těm, které nikdo jiný nechce ubytovat.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se v rozhovoru rozpovídala o tom, co je potřeba všechno udělat proto, abychom měli, cituji: bič na pronajímatele ubytoven. No nevím, jestli je zrovna moudré likvidovat to, co sanuje neschopnost státu pomáhat lidem v jejich neschopnosti zajistit si vlastní ubytování, ale bezpečně vím, že Maláčová smíchala hrušky s lokomotivami a veřejně ukázala, že vůbec neví, která tluče. Pojďme se na ten myšlenkový lunapark, na úrovni doby kolektivizace, podívat. Celý rozhovor zde. Nás bude zajímat jen ta střední pasáž počínaje sociálním bydlením:

https://www.novinky.cz/domaci/490781-malacova-zamestnavatelum-jsme-uz-zpusobili-dost-bolesti-hlavy.html

V prvé řadě si ujasněme, co je to sociální bydlení. Sociální bydlení je bydlení poskytované osobám v bytové nouzi nebo bytovou nouzí bezprostředně ohroženým, a mělo by se jednat o dotovaný pronájem bytu. Zde ministryně vyklouzla s odkazem, že na zákonu o dostupném bydlení začne vláda pracovat v lednu. Když pominu fakt, že tento zákon slibuje ČSSD svým voličům už min. přes 10 let, tak je pozoruhodné i to, že dosud sami netuší, co by to mělo být. Zatímco v rozhovorech se vyjadřují rozevlátým stylem, že každého nízkopříjmového bude mít povinnost "kdosi" ubytovat za solidární grošík, Jan Hamáček to na svém fejsku formuloval takto:

Jan Hamáček6. listopad v 8:22 ·

Zákon o dostupném bydlení je dlouhodobá priorita ČSSD. Objevuje se kolem něj ale mnoho nesmyslů. Platí, že nikdo nedostane nic zadarmo. Systém dostupného bydlení má podpořit pouze nájemní bydlení pro mladé rodiny s dětmi či seniory. Má fungovat jako záchranná síť, která lidem pomůže najít střechu nad hlavou za přiměřený měsíční nájem. Protože budou lidé v těchto bytech platit nájemné, bude i stát doplácet na dávkách na bydlení méně.

https://cs-cz.facebook.com/hamacekjan/photos/z%C3%A1kon-o-dostupn%C3%A9m-bydlen%C3%AD-je-dlouhodob%C3%A1-priorita-%C4%8Dssd-objevuje-se-kolem-n%C4%9Bj-ale-/10156797952541703/

Všimněme si, že i přes nabubřelý název se zde jedná o přísně vymezené a dočasné řešení (u mladých rodin), a že celková sociální dávka poskytovaná na bydlení se bude o dotovaný nájem krátit. Tedy laicky: stát je ochoten přispět tři zlatky na bydlení, ovšem ty budou použity pouze a jen na bydlení. To má logiku. Tedy tady bude stát sám sobě obchodníkem s chudobou. Pokud tedy připustíme, že onen dotovaný nájem bude vypočítán jako tržní podle institutu "péče řádného hospodáře", který se vztahuje na všechny členy voleného orgánu a o němž ÚS prohlásil:.. svědomitě a stejným způsobem rovněž pečuje o její majetek, jako kdyby šlo o jeho vlastní majetek. Logiku však už nemá potom to, že zatímco zaplatit si z dávek na bydlení své bydlení státu (obci) je správné, u majitelů ubytoven je to zločin. Zde Maláčová rozehrála kabaret hodný legendárního Ein Kessel Buntes.

Nu, posuďte sami:

-opatření, většina z nich je legislativní povahy, které by měly obchod s chudobou ukončit. Nejklíčovější jsou cenové mapy, ty by měly být hotovy v polovině prosince. K nim budeme přizpůsobovat dávky...Paní ministryně, ty normativní náklady bydlení pro určité obce jsou už dávno stanoveny vaším vlastním ministerstvem a na jeho stránkách jsou taktéž dostupné:

https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni

- Nejjednodušší, ale zároveň politicky komplikované řešení by bylo mít živnostenské oprávnění na pronajímání bytů...Paní ministryně, všichni "obchodníci s chudobou" mají na svou činnost vystavený živnosťák, bez toho by to nemohli dělat. Vy vlastně chcete, aby si živnost na pronájem museli zřídit také všichni řadoví občané, kteří pronajímají svůj volný byt. Sice to asi zvládnou, ale buďte si jista, že zrovna tihle sociálně nepřizpůsobivým své byty nepronajímají. A to z toho prostého důvodu, že vůči případným asociálním nájemcům nemají žádnou obranu ani právní páky v případě neplacení, nelegálnímu okupování, či zničení jejich bytu. O navázání exekucí na pronajímaný byt ani nemluvě.

-Chceme zavést hygienické standardy...Paní ministryně, ale ty už zavedeny jsou! A jejich plnění dozoruje opět stát skrze orgány ochrany veřejného zdraví. Zde, §21a

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-258

- definici toho, jak má vypadat byt, kolik v něm může žít osob na metr čtvereční, že by v bytě měla být tekoucí voda apod...Paní ministryně, ale sociálně nepřizpůsobiví jsou většinou (90%) ubytováváni podle zákona o ubytování! Který vy si vytrvale pletete se zákonem o pronájmu! Můžete si definovat byt jak chcete, ale na ubytovně se platí za lůžko a služby s tím spojené, nikoliv za bytovou jednotku. A ono ubytovací lůžko má své přesně dané standardy předepsané provozním řádem ubytovny, který schvaluje Krajská hygienická stanice, jejímž zřizovatelem je stát!

https://www.mesec.cz/zakony/obcansky-zakonik-2014/f4586303/

https://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcanzak/cast8h7.aspx

-Když se podíváte do vyloučených lokalit, podmínky tam jsou hrozné, ale stát za to zaplatí na dávkách třeba 25 tisíc korun...Paní ministryně, ale doplatek na bydlení, který v drtivé většině pobírají lidé z vyloučených lokalit, v sobě zahrnuje, mimo nájmu, služeb a energií i částku na živobytí všech dotyčných společně posuzovaných! Proto se u vícečetných rodin jedná mnohdy o desítky tisíc korun. To není problém ubytovatelů, ale státu. Zde:

Doplatek na bydlení vám pak úřad práce vyplatí v takové výši, aby po zaplacení nájmu a energií – takzvaných odůvodněných nákladů na bydlení, zůstala alespoň částka živobytí.

https://www.penize.cz/davky-v-hmotne-nouzi/333193-doplatek-na-bydleni-2018-kdo-ma-narok-na-pomoc-od-statu

A perlička na závěr: Teď je to tak, že byty jsou nevyhovující, ačkoliv do nich tečou velké finanční prostředky. To je příčina i důsledek chudoby...Takže takto, čím víc mi stát vyplatí na bydlení, energie a živobytí, tím jsem chudší. Opravdu brilantní majsterštych!

Shrnuto závěrem: Kdo vyplácí dávky na bydlení? Stát! Kdo určuje komu a kolik vyplatí? Stát! Kdo určuje co je ubytovací zařízení na které dávky na bydlení vyplatí? Stát! Kdo reguluje a tedy stanovuje cenu bydlení a energií na těchto ubytovnách? Stát! Kdo určuje kdo dostane koncesi k provozování takového ubytovacího zařízení a jaké musí splňovat normy? Stát! Kdo rozhoduje o tom, že dávka poputuje přímo na účet ubytovatele v rámci tzv. institutu přednostního příjemce? Stát! Kdo je tedy obchodníkem s chudobou? Ti druzí!

Autor: Petr Burian | středa 5.12.2018 14:09 | karma článku: 30.27 | přečteno: 1421x

Další články blogera

Petr Burian

Jak nás vidí svět

Je anketa, kterou mezi cizinci celého světa pořádá česká hospoda v Sydney. A pokud vás nahlodaly kecy našich světoběžníků o tom, že jsme zaprdění, buďte v klidu. Ten kabaret stupidity a křupanství vám ukáže, že jsme vlastně cool.

8.9.2019 v 21:40 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 1661 | Diskuse

Petr Burian

Salto mortale

Salto mortale = smrtelně nebezpečný akrobatický přemet, zoufalý čin. Ten dnes předvádějí Babišovo příznivci když tvrdí, že podnikatel smí lhát, zamlčovat a kličkovat mezi zákony. Je to sice amorální, ale jinak naprosto v pořádku.

6.9.2019 v 10:36 | Karma článku: 23.93 | Přečteno: 535 | Diskuse

Petr Burian

Od volebních uren rovnou do soudní síně

Zaujaly mne tři dnešní aktuality. Strana Trikolóra představila svůj volební program ve stylu jitrnice jakou svět neviděl, ministryně spravedlnosti Benešová neví jak funguje justice a Zeman musí prokázat před soudem, že stále žije.

4.9.2019 v 16:57 | Karma článku: 17.15 | Přečteno: 432 | Diskuse

Petr Burian

Prozření

Ti, pro které ještě včera byla justice mafií řízená oligarchy a politickými lobisty rázem změnili názor. Dnes je pro ně justice vážená a spravedlivá instituce. Takového davového zázraku osvícení v mžiku nedosáhl ani Ježíš Kristus.

3.9.2019 v 14:23 | Karma článku: 24.70 | Přečteno: 605 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ladislav Cihlář

státní zástupci pardonují "prasárnu"

Přestože bylo ukončeno trestní stíhání ve věci Čapí hnízdo, neustává diskuze k rozhodnutí státních zástupců, i od významných našich politiků.

19.9.2019 v 16:20 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 187 | Diskuse

Jan Bartoň

Primátor Hřib – jednička mezi nulami anebo obráceně?

Primátor Prahy Zdeněk Hřib zavítal do pořadu Události, komentáře, aby v něm obhajoval svou roztržku s premiérem Andrejem Babišem a poté svou „čínskou politiku“. Je jasné, že se cítí zcela nevinen!

19.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 43.27 | Přečteno: 4002 | Diskuse

Jan Polanecký

Němečtí politici a aktivisté brojí proti SUV autům. A jen u nich se rozhodně nezastaví

Nevím, kolika lidem už dochází, kam jsme se to dostali. A kolik lidí je ochotno nadále snášet brutální řízení vlastních životů politiky a ukřičenými skupinkami aktivistů.

19.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 32.73 | Přečteno: 733 | Diskuse

Bohumír Šimek

Babiš: České zdravotnictví je na tom skvěle!

Vnitřní dluh je 300 miliard korun, chybí 2000-3000 lékařů a 3000-5000 sester, chybí pomocný personál, zavírají se oddělení, bankrotují celé nemocnice, prodlužuje se čekací doba na vyšetření a operace.

19.9.2019 v 6:58 | Karma článku: 16.34 | Přečteno: 517 | Diskuse

Miroslav Gruner

Záměr zrušit EET je v současnosti překážkou porážky A. Babiše ve volbách

Zavedení a trvání na EET je prostě konkurenční výhodou firmy ANO oproti značkám jako ODS a TOP. I když je EET pro živnostníky otravná a zatěžující, i tak ji mnohý volič v pracovním poměru bere jako spravedlivý nástroj výběru daní.

19.9.2019 v 3:35 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 554 | Diskuse
Počet článků 203 Celková karma 29.20 Průměrná čtenost 1633
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz