Maláčová: Kupředu levá...

12. 12. 2018 12:43:18
To, že jsou sociální demokraté softkomunisté, ví každý. Konečně komunisté z jejich základny vzešli a dříve se obě strany různě propojovaly a doplňovaly. A to, že hlavním ideovým programem obou je sociální závist, je známým faktem.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) oprášila starší levičácký pseudoproblém, na kterém si chce vysloužit své ostruhy. Tím tématem jsou obědy pro školáky, na které prý řada rodičů nemá peníze. A podivné na tom je to, že jsou to právě hlavně ti rodiče, kteří na obědy pro své děti pobírají oficiálně sociálně dávky.

Sociální dávky na živobytí se pohybují řádově v tisících korunách. Přídavek na dítě potom od 500kč do 700kč. Ceny obědů ve školních jídelnách jsou v průměru kolem 20kč, na starší děti od 25-30kč. Měsíční platba školních obědů tedy nedosahuje ani výše přídavku na dítě. Náš sociální systém zaručuje všem rodičům, ať už úplným rodinám, nebo samoživitelům/kám finanční hranici, pod kterou živitel nemůže padnout. Ona záchranná síť počítá i s platbou nájmu. Hranice začíná někde přes 10 000kč/měs. a pokračuje až do neurékom. Platba 400-600kč za obědy pro dítě je proti tomu pakatel. Pokud některý z rodičů tvrdí, že na školní obědy nemá, potom jistě svému dítěti nabídne oběd doma. Protože jinak by vlastně tvrdil, že na jídlo pro dítě nemá vůbec. A oběd doma finančně pod dvacetikorunu moc nestlačí. Takže vlastně na obědy má. A protože dítě je vždy na prvním místě i kdyby na rum nebylo, a protože ona sociální hranice je nastavena na desítky tisíc, potom je divné, že nemá, když vlastně má. A to je ta další podivnost onoho umělého problému.

Vědoma si toho, že si toto dnes každý tahavec z Kolbenky lehce spočítá, přistoupila Maláčová na taktiku "Když slevy, tak pro všechny" a dále prosazuje obědy zdarma plošně v mateřinkách a na prvním stupni ZŠ. Nebudu komentovat, proč by dotovala zrovna ty levnější obědy pro děti s malým bříškem místo těch dražších pro puberťáky, kteří toho snědí jak německej zájezd, ale rovnou se vrhneme na otázku, kde na to vzít. Jednalo by se o nějakých 5-6 miliard a ty na čapích farmách fakt nerostou. Ale i to už ministryně vymyslela. A nutno vědět, že opět po soudružsku. Chtěla by totiž více zdanit operátory a banky. A je to venku, naše teta z Mokré čtvrti, sektorová daň. A proč zrovna jen tyhle podnikatelské subjekty? Vydělávají snad svůj zisk méně namáhavěji, mají zákonem zaručený kladný obrat, či jim k podnikání stačí jen výučák, jeden notebook a stará škodovka? Ne. Protože proto, že oni peníze zkrátka mají! Jak prosté. Vyděláváš, jsi tím pádem podezřelý, možná i buržoust, tak plať. A stará dobrá sociální závist opět zaplesá.

Jenže tentokrát narazila. Jednak už nemáme 90. léta, kdy v lidech třímala ještě ona proletářská nenávist doby nedávno minulé a jednak Maláčová není Babiš, aby ji stačilo říct, že tím utne penězovody zazobaným lobistům. Nebo jak by řekl prezident Zeman, těm píp. Proti jejímu návrhu se ohradil dokonce i sám předseda vlády sociální miliardář se srdcem na dlani Babiš. Pravdu má v tom, že si z už tak složitého daňového labyrintu nemůžeme dělat vyloženě lunapark. A podobně se vyjádřili i jiní, zvlášť ostré hlasy zazněly z opozice. Pro všemi deseti by byli jenom komunisté a tím se dostáváme na začátek mého povídání až kamsi k záhlaví článku.

Jenže je tu ještě jeden významný aspekt tohoto návrhu. A sice ten, že operátoři ani bankéři našim dětem obědy fakt platit nehodlají. Koneckonců ani já bych neplatil obědy cizímu děcku, pokud má práceschopného rodinného zástupce. Nic ve zlém, ale je to tak. Takže naši opravdu drazí operátoři a bankéři vezmou svůj obrat, spočítají si daňové výdaje, porovnají a zdraží své služby tak, aby byli zase na svých. Jinak to dopadnout ani nemůže. A mnohá děcka budou dál ignorovat školní obědy, pokud jim nechutnají, buržoust bude dál pukat ze svého doutníku, dělník si vezme dvě hodiny přesčasů u mašiny, aby měl na zdražení a vládě už navždy zůstane onen příjem navíc. A i kdyby z deseti miliard měla dát opravdu půlku na školní obědy, zbytek bude v suchu. A ještě můžou po roce levičáci říct: už to funguje, nikomu to nevadí... Což je otřepané úsloví těch, kteří obhajují nesmysl a nemají pro něj relevantní argument.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Malacova-v-CT-Obedy-deti-zaplatime-z-penez-po-zdaneni-velkych-firem-562657

https://www.lidovky.cz/domov/nakrmi-banky-a-operatori-hladove-deti-malacova-navrhuje-sektorovou-dan-babis-je-proti.A181210_180034_ln_domov_mber

Autor: Petr Burian | středa 12.12.2018 12:43 | karma článku: 45.02 | přečteno: 5502x

Další články blogera

Petr Burian

Rasismus, bezdomovectví a ti druzí za oponou

Za poslední léta jsme si už zvykli na jistý novinářský fenomén. A tím jsou dokumenty o různých skupinách lidí. A tak tu máme reportáže o romech, samoživitelkách, bezdomovcích... Jen jedna kasta v tom výčtu chybí. Uhádnete která?

16.6.2019 v 13:17 | Karma článku: 38.13 | Přečteno: 1097 | Diskuse

Petr Burian

Dlužník - hrdina naší doby

V KLDR trpěli lidé hladomory, ale Kim dokázal hlad vymýtit. Zakázal o něm mluvit a bylo po problému. Počet lidí v exekuci je u nás cca 840 000. Co s tím? Uděláme z nich hrdiny a je to. Místo dlužníků budeme mít 3/4 mio mučedníků.

13.6.2019 v 15:59 | Karma článku: 21.98 | Přečteno: 567 | Diskuse

Petr Burian

Nejčestnější premiér

Spíše nejpravdomluvnější premiér, chcete-li. A že takový u nás není? Hluboký omyl. Měli jsme jich celou řadu. A dokonce ještě máme! ANO, za nejpravdomluvnějšího premiéra, co se předvolebních slibů týče, považuji Andreje Babiše!

11.6.2019 v 11:53 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 592 | Diskuse

Petr Burian

Blekota a Mekota

Tak na mě v jedné osobě působí Andrej Babiš, když ho nakopnete do slabin nějakou jeho kauzou a on musí začít bez přípravy lhát. Vykřikuje nesourodé věty, nikoho nenechává domluvit, snaží se oponenta překřičet, neovládá se.

6.6.2019 v 13:26 | Karma článku: 34.71 | Přečteno: 1637 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Nová koaliční krize?

Úterní jednání koaliční rady přispělo k uklidnění vztahů mezi lídry obou partají jen částečně. Došlo sice k dohodě, že poslanci ANO nebudou volit do rady ČTK sporného kandidáta SPD Semína, ale vyvstal problém kvůli jiné volbě.

19.6.2019 v 9:06 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 105 | Diskuse

Jan Bartoň

Trump zahájil kampaň, CNN se „odpojila“

Prezident Donald Trump oznámil svou kandidaturu na prezidenta USA na akci ve městě Orlando ve státě Florida. Jeho příznivci v hale „odpojili“ pokrytí akce televizí CNN posměšným skandováním.

19.6.2019 v 8:39 | Karma článku: 23.00 | Přečteno: 338 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vzpomínka na prezidenta

Zemřel náhle během soudního přelíčení, které bylo v posledních letech jeho údělem. Den poté byl tichosti v Káhiře pohřben. Takový byl závěr života Muhammada Mursího, jednoho z nemnoha egyptských prezidentů.

18.6.2019 v 21:00 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 315 | Diskuse

Ladislav Vorel

O diskuzi na můj článek /Sobotka, Babiš/ který jsem nenapsal, aneb hrbatá koza

Zní to divně, ale je to tak. Po vyjití mého článku - Kdo krade víc, Sobotka nebo Babiš - jsem se nestačil divit. Ctenáři reagovali na něco, co v článku vůbec nebylo.

18.6.2019 v 20:38 | Karma článku: 14.13 | Přečteno: 407 | Diskuse

Libor Čermák

Brusel ani západní Evropa už nejsou pro nás vzorem demokracie!

Jak jsem se dočetl na Foru24, tak přímo v Bruselu se prý má proti nám dnes konat jakási demonstrace. Hm, zajímavé. Jenže Brusel ani západní Evropa už v současné době nejsou pro nás Čechy žádným vzorem svobody a demokracie.

18.6.2019 v 13:37 | Karma článku: 38.38 | Přečteno: 1258 |
Počet článků 168 Celková karma 29.85 Průměrná čtenost 1596
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz