Přiokrádání

22. 03. 2019 16:56:00
Promiňte mi ten nezvyklý češtinářský novotvar, ale nemohl jsem jinak. V nejnovějším tažení Jany Maláčové za spravedlivější "olupování" záslužnějších důchodců pro dobro těch chudších se opravdu jedná o postupné okrádání v čase.

Ale zase nutno na její obranu říct, že ty sociální kotrmelce v její hlavě nejsou čistě jejím vynálezem, nýbrž že jimi naplňuje dlouhodobou linii celé rodné ČSSD. Ta byla ohledně důchodů shrnuta v létě 2017 ve studii s názvem Penzijní reformy od Chile po středovýchodní Evropu. V ní se zjednodušeně říká to, že ČSSD dělá všechno sakra dobře a je oproti pravičákům vždy o krok kupředu a po boku chudých a potřebných, které ochraňuje. Mimo jiné se z jejího závěru dozvíte, že průběžný důchodový pilíř je dlouhodobě v pohodě udržitelný, netřeba velkých reforem typu soukromých pilířů a postačí jen drobné kosmetické úpravy. Těmi jsou zvýšení odvodů na důchody, posunutí odchodu do penze, posílení soukromého III.pilíře a snížení náhradového poměru. Tuto ideovou vychytávku potom za bouřlivého potlesku sjednané klaky představila dělnému lidu rukou společnou vláda složená z ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

https://www.opojisteni.cz/pojistny-trh/vyvoj-trhu/studie-vlady-cesky-penzijni-system-je-udrzitelny/

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/analyza-studie-vlada-penze-duchody-system.A170720_171746_ekonomika_hm1

Čas kormidlem škubnul a po dvou letech vláda složená z ANO a ČSSD zjistila, že důchodový pilíř je sice udržitelný, ale důchody už ne. Poměr výdajů na důchody oproti HDP klesl z 9,5% za ODS (2012-2013) až k dnešním 8,3%. Důchodcům je třeba přidat, o tom žádná, ale kde brát a přitom nekrást? ČSSD a ANO mají i v tomhle jasno. Brát a krást!

Jako první nakopávačku nahodila ministryně PaSV Jana Maláčová (ČSSD) tezi o tom, že je diskriminační, aby ženy pobíraly v průměru nižší důchody než muži. V pravdě o žádnou diskriminaci podle pohlaví vůbec nejde, protože ženy obecně odvádějí do systému méně, tedy je logické, že mají vypočteny i nižší důchody, ale semínko je už zaseto. A na výkřik o diskriminaci se přiváže i nově vzniklý pseudoproblém: Jak vyřešit, aby ženy neměly nižší důchody než muži?

Vskutku netuším, proč by se toto mělo řešit. Je to jako chtít srovnat platy lidí z částečnými a plnými úvazky z důvodu nějaké optické nespravedlnosti. Ale vláda moc dobře ví proč to dělá. Je to kvůli sociálním dávkám, které poté osamělá žena pobírá třeba na dorovnání nákladů bydlení, nebo hmotnou nouzi. A kdo jim to má zaplatit? Ti s vysokými důchody, samozřejmě. A jak? Skrze snížení náhradového poměru. A pramálo záleží na tom, že ženy na mateřské, což je jeden z důvodů jejich výpadku odvodů důchodového pojištění, pobírají po tu dobu rodičovský příspěvek, méně příjmoví zase různé sociální podpory, o kterých se těm s jen o málo vyšším platem ani nezdá a že ženy se dožívají v průměru o 6 let vyššího věku, čímž je objem vyplácených důchodů zase srovnán. Prostě ne.

Náhradový poměr je, laicky řečeno, první důchod děleno poslední výplata a říká nám, jak velký podíl penze dostanete za odvedenou práci, vyjádřenou v korunách. Výpočet důchodu je poměrně složitá záležitost, ale jeho dva aspekty jsou hlavní. Prvním je pevná část, stanovená 10% z momentální průměrné mzdy a tou druhou zásluhová složka, daná určitým koeficientem vyjadřujícím, kolik a jak dlouho jste ostatním přispívali. Náhradový poměr lze potom uskřípnout právě tím, že pevnou část navýšíme a tu zásluhovou ponížíme, čímž těm s menšími odvody k důchodu polepšíme a ty víceplatící o tuto částku zase okrademe. Je to prakticky jako v té říkance "měla babka čtyři jabka..." a ČSSD to nazývá "rozpočtově neutrální řešení". To znamená, že vláda si za přidání méněpříjmovým zaslouží uznání a ti více odvádějící a okradení potom přídomek nenažraní boháči. Systém, potažmo vládu, to nic nestojí protože tentokrát si nakradené výjimečně nenechala, nýbrž ho obratem zase rozdala. Zkrátka měl jsi čtyři jabka a já jen jedno a simsalabims, máme oba stejně, ale ty jsi u toho ještě navrch i blbec.

A jak jsme na tom s oním náhradovým poměrem v porovnání s Evropou? Jsme na 16 místě z 28 od rovného ocenění zásluh směrem dolů k tobě seberem a tomu přidáme. Náhradu za odvedené příspěvky do důchodového pilíře dostanete ve výši nějakých pouhých 51%, přičemž platí ta neúměra, že kdo víc přispíval, tím poměrově nižší penzi dostane a naopak ten, který se vysokým odvodům lišácky celý život vyhýbal dostane i kus jeho důchodu. Celé se to potom jmenuje "sociální spravedlnost" a je to stejný princip, který ČSSD už dlouho prosazuje i v daňové oblasti skrze progresivní zdanění.

https://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/statni-rozpocet/hospodareni-systemu-duchodoveho-pojisten

https://www.mesec.cz/clanky/na-duchody-se-nesaha-penzijni-system-ma-problem-ktery-politici-dale-prohlubuji/

https://www.finance.cz/500483-duchod-nahradovy-pomer/

https://www.novinky.cz/domaci/500570-jak-vyresit-aby-zeny-nemely-nizsi-duchody-nez-muzi-ministerstvo-pripravi-tri-varianty.html

https://petrpetrburian.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=621526

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Burian | pátek 22.3.2019 16:56 | karma článku: 32.05 | přečteno: 1044x

Další články blogera

Petr Burian

10 hoaxů o uprchlících

Na tento seznam z roku 2015 jsem si náhodou vzpomněl v jiné souvislosti. Dílko je nejen pikantní v tom, že místo hoaxů vyvrací většinou samo sebe, ale také tím, že ve zkoušce času se ukázalo jako jeden obrovský hoax. Pojďme na to.

17.4.2019 v 14:37 | Karma článku: 31.52 | Přečteno: 1397 | Diskuse

Petr Burian

Co levičák, to Einstein

Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci se podíleli odborníci z neziskovek, výzkumných a vládních institucí či z odborů, dospěli k závěru, že by měla v podstatě kopírovat průměrnou mzdu. Takto zněl původní perex.

16.4.2019 v 12:40 | Karma článku: 24.38 | Přečteno: 560 | Diskuse

Petr Burian

Tři centimetry sněhu a u Muzea čtyři

Chtělo by se parafrázovat slova Jaromíra Nohavici ve zhodnocení protestního kojícího happeningu našich spoluobčanek matek, toho času ve zbrani. V pražské pobočce Raiffeisenbank se jich sešlo hned pět, v té brněnské celé čtyři.

15.4.2019 v 14:28 | Karma článku: 26.93 | Přečteno: 633 | Diskuse

Petr Burian

Dětští dlužníci

Znáte je. Jedou si tramvají načerno, prstem po dotykáči žerou data a k tomu kolem sebe rozhazují papírky. A za nic z toho neplatí. Řeč je o našich dětech. Však on už jim to nějakej exekutor za osm let spočítá i s úroky z prodlení.

10.4.2019 v 15:35 | Karma článku: 38.36 | Přečteno: 3018 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Bárta

Lůzáci ve žlutých vestách mají starost o cizí peníze

Vždy jsem se moc bavil jak jsou zdejšími tzv.vlastenci velebeny Žluté vesty jako ti správní bojovníci proti "neomarxistické" EU.Opravdu velmi tragikomické....

19.4.2019 v 8:11 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 966 | Diskuse

Martin Braun

Pokus o vraždu to byl, a ne že ne.

Ten čas hrozně letí. Už je to deset let, co se stala jedna z nejhrůzostrašnějších věcí, jaké se mohou vůbec přihodit. Čtyři živočichové, se pomocí zápalných lahví pokusili zavraždit nic netušící obyvatelé jednoho domku

19.4.2019 v 1:19 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 1634 | Diskuse

Jaroslav Haluza

Dvojí kvalita potravin, problém pro 507 milionů

Vágní přístup Evropské unie k dvojí kvalitě potravin neohrožuje jen pár milionů východoevropanů, ale všechny občany Evropské Unie

18.4.2019 v 22:49 | Karma článku: 22.87 | Přečteno: 417 | Diskuse

Jan Dvořák

Premiér má smůlu na lidi

Přestože nikdo si nedělal iluze, že po třech letech vyšetřování by policie případ Čapího hnízda odložila, aktuální zpráva o návrhu obžalovat Dotačně podvodnickou skupinu premiéra & spol. vyvolala debaty i v rodinách.

18.4.2019 v 16:50 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 380 | Diskuse

Vilém Barák

Dnes se rozhoduje o budoucí podobě západní civilizace

Jsme na cestě stát se technologickými otroky utajených algoritmů asociálních sítí, které budou ovládat naše spotřební i politické chování a spolu s našimi dětmi internetovými "vyblblíky" závislými na elektronických drogách.

18.4.2019 v 15:44 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 591 | Diskuse
Počet článků 145 Celková karma 30.81 Průměrná čtenost 1575
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz