Správná víra víc než v botě díra

14. 08. 2019 16:22:08
Dveře se navečer s rachotem rozletí a do ložnice vstoupí cizí ozbrojené děti. Tohle je mamon, řekne první z nich a sebere z nočního stolku pudřenku, a tohle taky, přihodí do pytle i knihu. Muž a žena v posteli se klepou hrůzou.

Dvanáctileté děti se volně procházejí po domě a sbírají věci, které právě určily jako přepych a tedy nevyhovující. Tu a tam do něčeho píchnou mečem, tu něco rozříznou dýkou anebo rozbijí, aby se přesvědčily, co je uvnitř. "Žijte v pokoře a střídmosti," vyštěknou na odchodu na majitele domu, manželský pár, který si celou dobu nedovolil ani ceknout. Tohle je západní Evropa 500 let zpátky. Řeč je o Kristovo republice, kterou ve Florencii v roce 1495 zavedl Girolamo Savonarola. Mnozí z těch, kteří ještě před rokem ryčeli nadšením nad svrhnutím vládnoucího rodu Medicejů teď klečí před popravčím mečem jako nepřátelé lidu. Oligarchii totiž vystřídala teokracie. Vládu peněz nahradila vláda té jediné správné víry a ideologie. Tak jako se to stane v německém Münsteru o třicet let později, ve Francii o tři století později a pak ještě v podání levicových fanatiků nesčetněkrát. A my si budeme přát, aby tohle nebyla západní Evropa i někdy za 50 let v budoucnu.

Píše se rok 1999 a v americkém Seattle se koná konference členských států Světové obchodní organizace (WTO). To si nenechá ujít na 800 nevládních organizací z téměř 150 zemí světa a do města se sjedou jejich plně vyzbrojení aktivisté. Během pár dní promění výstavní střed města ve válečnou zónu. Fyzické napadání oponentů, rabování a ničení doslova všeho dosáhne takové intenzity, že musí být vyhlášen zákaz vycházení a povolány nemalé jednotky těžkooděnců. Aktivisté pod heslem My máme přesvědčení, tudíž máme pravdu a tím pádem i právo na cokoliv, se chovají jako středoasijští nájezdníci ve středověku. Napříště své další rabování budou nazývat Antiglobalizační hnutí a svolávat a cestovat na něj budou všemi dostupnými globálními prostředky moderní civilizace. Toho se vzápětí s chutí ujme hollywoodský režisér Stuart Townsend a natočí film Vzpoura v Seattlu. V něm mírumilovní aktivisté za lidská práva, Jay, který demonstruje za památku svého bratra zavražděného při pokusu chránit sekvoje, afroameričan Django, kterému jde o ochranu želv a křehká Lou musí čelit brutalitě policie, která se snaží jejich občanské požadavky umlčet násilím. Film nakonec překvapivě odhalí i původce zničených obchodů. Jsou jimi policisté v převlečení řízení telefonáty ze samotného Bílého domu. O mírumilovnosti demonstrantů se ovšem může přesvědčit i samotná Praha v roce 2000. Barikády v ulicích, ničení obchodů a zapalování aut, házení molotovových koktejlů, napadání novinářů a všech okolo. Vše opět pod heslem Já mám přesvědčení a ty jsi prd.

V roce 2011 kanadská neziskovka Adbusters rozjíždí svůj asi nejúspěšnější diverzní projekt Occupy Wall Street jehož podstatou jsou dobře napapaní, moderně ošacení a náležitě draze vybavení lidé bivakující hromadně v ulicích města mnoho dní a provolávající jakékoliv sociální požadavky od vymýcení ekonomické a sociální nerovnosti, proti hamižnosti, korporacím, lobistům, vládě peněz i vládám obecně až po oddělení peněz od politiky. Účelem je ochromit chod běžného života a vydírat tak většinovou společnost. Nákaza se přenese poté do desítek největších měst USA. Jméno neziskovky Adbusters, která se specializuje na boj proti snobismu, honbou za mamonem a konzumem, tím získává ve světě lidskoprávních aktivistů takový zvuk a renomé, že dnes už vydává svůj časopis na barevném křídovém nerecyklovatelném papíře v nákladu 120 000 výtisků do 60 zemí světa za cenu v přepočtu 310kč za jedno číslo. Jejich výrobky, od přívěšků, přes trička až po obuv, vyráběné zřejmě sériovou velkovýrobou v zemích s levnou pracovní silou, válcují tradiční značkové výrobce jako např. Nike, podle Adbusters jejich úhlavní nepřítel a symbol snobství a nenažranosti společnosti. Jen pro představu, konkurenční značkové tenisky této neziskovky pod označením Blackspot můžete sehnat za nějakých 3250kč. Ale za to jsou plně veganské i s certifikátem. Jejich pravda, jejich byznys.

Je 5. října 2017. V americkém tisku se objevují zprávy o tom, že filmový producent Harvey Weinstein je vyšetřován na třech místech současně pro sexuální obtěžování a vydírání žen. Herečka Alyssy Milanová si na Twitteru povzdechne: kdyby tak všechny ženy, které byly kdy takto obtěžovány, mohly k tomu říct Já také (Me Too). Během měsíce si takto rozvzpomene 1,7 milionů žen, některé i po sedmdesáti letech, a to byl jen začátek. Dnes už má kampaň stovky, možná i tisíce místně obviněných. A čím bohatší a vlivnější, tím jednodušší a bulvárnější oběť. Vždyť stačí jen ukázat prstem. A tak se ukazuje všemi deseti. Ukazují i ty, o jejichž ženství by nejspíš pochyboval i promovaný anatom. Ale což, účel světí prostředky. A tak mezi hromádkami prvních obětí této inkvizice zaznívá nám ono dobře známé: já mám přesvědčení, tedy i pravdu. A moje pravda je víc než zákon.

Píše se 17. listopad 2018. Na severu Francie a v Paříži demonstrují prostí lidé proti zvyšování cen pohonných hmot, zvyšování daní a nedostupnosti bydlení. A jsou to zpravidla titíž, kteří po vzoru německého hesla To zvládneme, vítali ještě na jaře masové vlny nelegálních migrantů. Podle reflexních vest, které mají na sobě, vejdou tyto protesty do dějin jako Hnutí žlutých vest. V rámci sociální spravedlnosti pro všechny jsou potom, tak jako už mnohokrát předtím, rabovány obchody, ničeno zařízení a vybavení všeho druhu a zapalovány stovky aut. Po ožebračení stovek lidí o živnost, dům či auta a desíti mrtvých převážně při dopravních nehodách zapřičiněnými blokádami všeho druhu, hnutí v červenci 2019 upadá.

Je srpen 2018. Pro Švédsko relativně slunný den. Před parlamentem sedí mladá, drobná školačka se syndromem ADHD a v ruce má ručně psaný transparent. Na něm stojí, že demonstruje pro klima. Jmenuje se Greta Thunbergová a myslí to vážně. Má totiž své přesvědčení.

Je 15. dubna 2019. Aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) blokují více životně důležitých uzlů v Londýně současně. Staví barikády, zátarasy, ochromují vlaky i MHD. Takto vydrží držet v šachu světovou metropoli plných šest dní. Po zklidnění situace vzkáží premiérce země, že požadují do roku 2025 nulové uhlíkové emise a založení občanského shromáždění v režimu válečného stavu nouze, které toto naplánuje, provede a bude řídit. Tím shromážděním myslí samozřejmě hlavně sebe. Jejich víra, jejich pravda.

Píše se srpen 2019. Rok po svém prvním usednutí na chodník před švédským parlamentem vstupuje do kongresového sálu ve švýcarském Laussane Greta Thunbergová. Už to není ona malá, drobná školačka jako dříve. Má za sebou více proslovů na nejlukrativnějších řečnických stupíncích světa než nejmocnější polici v dějinách. Včetně setkání s hlavou katolické církve. Ujímá se mikrofonu a žádá, aby ze sálu okamžitě vypadli všichni novináři. Protože prý nemají to správné přesvědčení a víru ve správnost té jediné ideologie.

Dveře se navečer s rachotem rozletí a do ložnice vstoupí cizí ozbrojené děti. Tohle je mamon, řekne první z nich a sebere z nočního stolku mobil, a tohle taky, přihodí do pytle i notebook. Muž a žena v posteli se klepou hrůzou.

https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/254936-vzpoura-proti-vyhynuti-aktiviste-zablokovali-londynsky-most-protesty-i-jinde/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Occupy_Wall_Street

https://www.academia.edu/32096583/Adbusters_jako_anti_zna%C4%8Dka

https://cs.wikipedia.org/wiki/Girolamo_Savonarola

https://magazin.aktualne.cz/kultura/film/vzpoura-v-seattlu-je-propaganda-v-hollywoodskem-stylu/r~i:article:633665/

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/me-too-kampan-znasilneni-obtezovani/r~c47ecc6cb3f011e79142002590604f2e/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Greta_Thunbergov%C3%A1

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hnutí_žlutých_vest

Autor: Petr Burian | středa 14.8.2019 16:22 | karma článku: 39.75 | přečteno: 2315x

Další články blogera

Petr Burian

Zločinci se nevrací na místo činu

Miloš Zeman ani Andrej Babiš se nezúčastnili pietní vzpomínkové akce před budovou Českého rozhlasu za oběti srpnové invaze 68. a následných represí v 69. roce. Plně tak vyvrátili fake, že zločinec se na místo činu vždy vrací.

21.8.2019 v 17:13 | Karma článku: 26.89 | Přečteno: 593 | Diskuse

Petr Burian

Zeman hodlá opět kandidovat na prezidenta

A to v roce 2023, potřetí za sebou. V ústavním zarachu kandidovat třikrát po sobě problém nevidí. Podle jeho vlastního výkladu v ní žádný zákaz tohoto typu není. Naopak to prý ústava výslovně doporučuje.

20.8.2019 v 13:58 | Karma článku: 28.08 | Přečteno: 740 | Diskuse

Petr Burian

Dluhy jsou odpouštěny i těm, kteří si to nezaslouží

Jezuskote, opravdu? Kdo by to byl čekal! Zvlášť poté, co to zdůrazňovali všichni, kdo se okolo finančnictví motají. Tedy mimo těch, kteří prosazovali novelizaci insolvencí a lidi z neziskovek, pro které jsou dluhy bezva živobytí.

18.8.2019 v 17:34 | Karma článku: 26.46 | Přečteno: 753 | Diskuse

Petr Burian

Akce Zet

Akce Zet byly za komunistů dobrovolně povinné občanské hurá aktivity, při nichž prostý lid budoval zadarmo něco, co nebylo jeho. Účelem bylo proklamovat to, že stojí v té správné ideové řadě a smyslem alespoň při tom něco zlepšit.

17.8.2019 v 17:10 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 683 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Brexit: Johnson zvýšil náskok konzervativců v průzkumu

Podle průzkumu organizace YouGov pro The Sunday Times zvýšil svou politikou směřující k odchodu Británie z EU Boris Johnson náskok Konzervativní strany nad Labouristy na 12 procentních bodů.

26.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 21.44 | Přečteno: 259 | Diskuse

Jan Dvořák

Z toho se Moskva nevylže, odposlechy ji usvědčují

Oficiálně ruská ambasáda sice označila za lživé tvrzení našich úřadů, že by se hackeři vojenské rozvědky nabourali do sítě Černínského paláce, avšak pravda je neúprosná.

26.8.2019 v 7:35 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 332 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Co má dnešní ČSSD společného s oposmlouvou?

Naprosto nesouhlasím s výrokem: Musíme být ve vládě, abychom zabránili zvěrstvům. Není to pravda! Nesmíte být ve vládě, která zvěrstva v čele s prvním zvířetem provádí.

26.8.2019 v 7:00 | Karma článku: 4.96 | Přečteno: 133 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Jaroslav Foldyna to řekl jasně, jako skutečný konzervativní sociální demokrat v Interwiewu

Zůstává v permanentní rozepři s liberálními sociálními demokraty, neomarxisty a některými nezkušenými mladými sociálním demokraty, kteří ještě nepochopili principiální charakter politiky ČSSD.

26.8.2019 v 3:33 | Karma článku: 22.37 | Přečteno: 411 |

Jan Dvořák

Hazardéři z ČSSD s položením vlády neprošli!

Ačkoli během anabáze kolem ministra kultury socialističtí předáci neustále pohár trpělivosti státotvorně zvětšovali, aby jí mohl pojmout co nejvíc a přetéct až v nejkrajnějším případě, nakonec nepřetekl.

25.8.2019 v 10:48 | Karma článku: 19.48 | Přečteno: 358 | Diskuse
Počet článků 197 Celková karma 31.15 Průměrná čtenost 1657
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz