Dluhy jsou odpouštěny i těm, kteří si to nezaslouží

18. 08. 2019 17:34:20
Jezuskote, opravdu? Kdo by to byl čekal! Zvlášť poté, co to zdůrazňovali všichni, kdo se okolo finančnictví motají. Tedy mimo těch, kteří prosazovali novelizaci insolvencí a lidi z neziskovek, pro které jsou dluhy bezva živobytí.

To hrozné zjištění je zde:

https://www.novinky.cz/finance/clanek/dluhy-jsou-odpousteny-i-tem-kteri-si-to-nezaslouzi-40293509

Spíše by se hodil nadpis: Ve velkém jsou okrádáni věřitelé, kteří si to nezaslouží!

Najednou vyplouvá na povrch, že za insolvence nemohou až tolik zlí lichváři s orlím nosem číhající na své nebohé oběti v průjezdech domů pod příkrovem tmy, aby je tam zmermomocnili nízkou půjčkou na nekřesťanský úrok. Ani obchodníci s lidským neštěstím sedící v polstrovaných kancelářích nebankovních úvěrových domů a čekající s prstem napnutým na tlačítku myši, až se vaše splátka zpozdí o tři sekundy. Kdepak. Za většinu exekucí může lidská nenažranost mít všechno a hned. Liknavost a neúcta k cizí práci a majetku, a především také celá řada různých fíglů, úskoků a podrazů zvaných souhrnně vyčůranost. A pocit bezpečí a beztrestnosti, to samozřejmě.

Ten dlužníkům soustavně a neúnavně pumpovaly do žil všechny ty neziskovky parazitující na dluhových spirálách lidí v podobě různých občanských finančních poraden a lidskoprávních bojovníků proti lichvářům. A docílili pouze toho, že trh s půjčkami zdražil, osekal se, ale hlavně, zbylo po nich hafo dlužníků s dluhy řádově vyššími, než když svůj boj začínali. Protože dluhy, úroky a penále rostly i přes vzletné kecy o lichvářských půjčkách, nemorálních úrocích a právu na důstojný život.

A jim bok po boku zdatně sekundovala všechna média svými články o obětech lichvářů, ze kterých jste se dozvěděli na začátku, že Marie je matka samoživitelka a pan Karel přišel o práci, a dále už jen to, že jim na měsíc po zaplacení všeho zbývá pouhých devět stovek. Žádná fakta komu dluží, kolik, za co, odkdy a proč neplatili když měli a mohli, ba ne. Za všechno mohli lichváři z nebankovek a přesto nejede ani drezína v exekuci.

Psal někdo někdy o tom, a hlavně ptal se někdy někdo na to, jaký podíl tvoří vlastně dluhy z nebankovních půjček z celkového zadlužení lidí? Tedy ergo, za co vůbec lidi nejvíc dluží? Ne, takovou informaci jsem nikdy v těchto srdceryvných dojácích nenašel. A ptát se taky bylo nepatřičné. Protože by vyšlo najevo, že lidé nejvíce dluží za odebrané zboží, služby, energie, operátorům, jiným lidem z občanskoprávních sporů a...a státu. A to by se potom už špatně prosazovala ona luxusní insolvence, kdy z dluhů dvou mega splatí dlužník za pět let třebas jen zlomek v režimu, kdy je mu ponecháno 70% mzdy. Tedy, kdy si žije ve štědřejší vatičce než třeba otec od rodiny platící si své vlastní bydlení.

V září loňského roku proběhl diskuzní duel mezi lidoveckým poslancem Markem Výborným a Alešem Janků z Asociace poskytovatelů spotřebních úvěrů ohledně zákazu reklamy na nebankovní půjčky. Pan Janků tam řekl dvě pozoruhodné věci. Za prvé, že dluhy z nebankovních půjček tvoří jen malé procento zadluženosti občanů. A za druhé uvedl praxi běžnou hlavně mezi mladými lidmi: vezmou si zboží na splátky, to dají ještě týž den do zastavárny a peníze jdou probendit. Zajímavý postup. Ovšem nikdo se nad tím nepozastavil, vždyť přeci ti lichváři, úroky a penále (které jsou mimochodem srovnatelné s penále, které požaduje i sám stát za své pohledávky), ale hlavně, hlavně ta reklama na půjčky, že? Ta nás jednou zničí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zakaz-reklamy-na-pujcky-pomuze-proti-dluhum-49247

Objevil jsem výňatek takového jedno newspeaku ohledně dluhové spirály. To abyste si udělali představu, jak se o vzniku dluhů běžně píše. Takovou dojemnou překorektnost nedosahují mnohdy ani ožehavější témata dnešní doby:

Pak přišel návrh kolegyně, že pojedou s dětmi na dovolenou. To znamenalo plné vybití kreditní karty a nový úvěr u splátkové společnosti, kterou jí kamarádka doporučila. Dovolená byla úžasná. Mezitím ovšem na kartě naskočily úroky z prodlení a sankce. Milena věděla, že něco není v pořádku...

Tak potom vězte, že úroky z prodlení a následné penále a sankce nenaskakují nikdy mezitím, kdy jste na dovolené, ale vždy až po neplacení řádných splátek a varovného upozornění ze strany bankovního domu. To byste totiž museli být na dovolené třeba v Anglii a třeba 6-8 let v kuse. Ano, i takové dlužníky znám.

https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/insolvence-osobni-bankrot-novela-zakona-o-insolvenci-reseni-dluhu-rady-tipy-zkusenosti.A190815_104350_viteze_frp#space-a

Mimochodem ten článek je výživný, doporučuji ho přečíst celý, alespoň letmo.

Bezdlužnost v duši všem.

Autor: Petr Burian | neděle 18.8.2019 17:34 | karma článku: 26.58 | přečteno: 768x

Další články blogera

Petr Burian

Jak nás vidí svět

Je anketa, kterou mezi cizinci celého světa pořádá česká hospoda v Sydney. A pokud vás nahlodaly kecy našich světoběžníků o tom, že jsme zaprdění, buďte v klidu. Ten kabaret stupidity a křupanství vám ukáže, že jsme vlastně cool.

8.9.2019 v 21:40 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 1661 | Diskuse

Petr Burian

Salto mortale

Salto mortale = smrtelně nebezpečný akrobatický přemet, zoufalý čin. Ten dnes předvádějí Babišovo příznivci když tvrdí, že podnikatel smí lhát, zamlčovat a kličkovat mezi zákony. Je to sice amorální, ale jinak naprosto v pořádku.

6.9.2019 v 10:36 | Karma článku: 23.93 | Přečteno: 535 | Diskuse

Petr Burian

Od volebních uren rovnou do soudní síně

Zaujaly mne tři dnešní aktuality. Strana Trikolóra představila svůj volební program ve stylu jitrnice jakou svět neviděl, ministryně spravedlnosti Benešová neví jak funguje justice a Zeman musí prokázat před soudem, že stále žije.

4.9.2019 v 16:57 | Karma článku: 17.15 | Přečteno: 432 | Diskuse

Petr Burian

Prozření

Ti, pro které ještě včera byla justice mafií řízená oligarchy a politickými lobisty rázem změnili názor. Dnes je pro ně justice vážená a spravedlivá instituce. Takového davového zázraku osvícení v mžiku nedosáhl ani Ježíš Kristus.

3.9.2019 v 14:23 | Karma článku: 24.70 | Přečteno: 605 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ladislav Cihlář

státní zástupci pardonují "prasárnu"

Přestože bylo ukončeno trestní stíhání ve věci Čapí hnízdo, neustává diskuze k rozhodnutí státních zástupců, i od významných našich politiků.

19.9.2019 v 16:20 | Karma článku: 10.38 | Přečteno: 177 | Diskuse

Jan Bartoň

Primátor Hřib – jednička mezi nulami anebo obráceně?

Primátor Prahy Zdeněk Hřib zavítal do pořadu Události, komentáře, aby v něm obhajoval svou roztržku s premiérem Andrejem Babišem a poté svou „čínskou politiku“. Je jasné, že se cítí zcela nevinen!

19.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 43.21 | Přečteno: 3940 | Diskuse

Jan Polanecký

Němečtí politici a aktivisté brojí proti SUV autům. A jen u nich se rozhodně nezastaví

Nevím, kolika lidem už dochází, kam jsme se to dostali. A kolik lidí je ochotno nadále snášet brutální řízení vlastních životů politiky a ukřičenými skupinkami aktivistů.

19.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 32.73 | Přečteno: 731 | Diskuse

Bohumír Šimek

Babiš: České zdravotnictví je na tom skvěle!

Vnitřní dluh je 300 miliard korun, chybí 2000-3000 lékařů a 3000-5000 sester, chybí pomocný personál, zavírají se oddělení, bankrotují celé nemocnice, prodlužuje se čekací doba na vyšetření a operace.

19.9.2019 v 6:58 | Karma článku: 16.34 | Přečteno: 517 | Diskuse

Miroslav Gruner

Záměr zrušit EET je v současnosti překážkou porážky A. Babiše ve volbách

Zavedení a trvání na EET je prostě konkurenční výhodou firmy ANO oproti značkám jako ODS a TOP. I když je EET pro živnostníky otravná a zatěžující, i tak ji mnohý volič v pracovním poměru bere jako spravedlivý nástroj výběru daní.

19.9.2019 v 3:35 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 549 | Diskuse
Počet článků 203 Celková karma 29.20 Průměrná čtenost 1633
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz