Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Hrdinství, ze kterého mrazí

25. 11. 2019 7:06:19
A to doslova. Tím hrdinou se může stát kdokoliv z vás. Stačí si vzít karimatku, spacák a jít se rozplácnout v noci na náměstí. Jednak si tím zvýšíte ego, pošramotíte zdraví, ale hlavně prý podpoříte bezdomovce. A to se vyplatí.

Řeč je o akci Noc venku, kdy si lidé jdou vyzkoušet přespání na ulici v teplotách blížících se nule. Samozřejmě proti zimě a nepřízni náležitě vybaveni tak, aby jim žádná zima vůbec nebyla a nic nehrozilo, takže motivy tohoto počínání ponejvíce připomínají snobské manýry, kdy si zbohatlíci kupují zážitkové pobyty v celách zrušených věznic. Účelem onoho konání je prý vyjádřit solidaritu s bezdomovci.

Tak samozřejmě, že je to blbost jak vrata od hangáru, protože solidarita s někým se projevuje jinak. Nejčastěji osobní morální statečností, vzdáním se vlastního postavení, výhod či části majetku, nezištnou konkrétní pomocí, anebo jinou formou podobného mučednictví. Vylepit se po večeři na karimatce ve spacáku s termoskou grogu na chodníku a zavazet tam kolemjdoucím, solidaritou opravdu v ničem není. Neubude tím jediný bezdomovec, v noci se neoteplí a krabicák nezlevní. A nezachrání to ani igelitka vyřazeného šatstva určeného původně beztak k vyhození do kontejneru. Takže jediným skutečným přínosem celé akce budou desítky selfíček se špinavými odrbanci a zaplácané stránky fejska a twítu na tři měsíce dopředu.

To už je chlapáčtější rovnou přestat chodit do práce jako výraz sounáležitosti s nezaměstnanými, neplatit složenky solidárně s lidmi v exekucích, anebo si dát deset piv a čtyři panáky ať alkoholici vědí, že stojím v jejich nelehké závislosti na jejich straně. Ovšem opravdovým gestem solidárnosti s lidmi bez domova by pak bylo úplně přestat platit nájem, protože bezdomovectví o ničem jiném, než o placeni si svého vlastního bydlení není. Bezdomovci většinou toto všechno stihli na první dobrou.

Akci pořádají sociální zanícenci sdružení v kampani Noc venku.

http://www.nocvenku.cz/

Hned v záhlaví jejich stránek dominuje šedivé foto skupiny lidí ponejvíce důchodového věku s pohaslým výrazem v očích a nápisem Fragile (křehký). A to navzdory tomu, že většina bezdomovců jsou mladší lidé v produktivním věku se dvěma promile brutto ve svých lišáckých zorničkách. Strohé sdělení nám k tomu vysvětluje, že oněm aktivistům jde o to seznámit širokou veřejnost s problematikou bezdomovectví. O samotné problematice tam sice není ani čárka, ale za to prohlášení, že tímto otevírají širokou komplexní diskuzi na toto téma. Jakákoliv diskuze tam pak pro sichr chybí úplně. Protože o tomhle se zkrátka nediskutuje. Můžete pouze vyjádřit svou podporu a to tím, že se zúčastníte už zmíněného městského trampingu spojeného s koncertem kapely, vystoupení pouličního cirkusu a k dispozici bude i živá knihovna, což není nic menšího, než že vám bude přidělený bezdomáč naživo vyprávět kterak ke svému údělu přišel, proč je z něho netáhlo a asociál společnosti a že vy to máte trpět a ještě ho k tomu litovat. To proč nechodí do práce a nebydlí na ubytovně se na akci nejspíše nedovíte, protože tak komplexní ona diskuze zřejmě určo zase nebude. A nevědí to ani sami lidskoprávní aktivisté, kteří se údajně problematikou bezdomovectví zaobírají dlouhodobě a do hloubky. Maximálně si takovým všetečným dotazem vysloužíte nálepku bezcitného cynika a lidské zrůdy.

Nicméně mne na celém konstruktu onoho počinu zarazila jedna věc. A tou je empirická logika zdůvodnění celé akce. Jedná se totiž prý o solidaritu s bezdomovci. Solidarita ve smyslu, že to dělají dobře a kéž by jich bylo víc? To asi ne. Takže solidarita ve smyslu protestu jakože takhle ne? To by ale zase znamenalo zakázat bezdomovectví a delikventy zavírat do vězení jako za komunistů. Protože dnes není nijak postihováno, ba ani naopak nařizováno a drtivá většina bezďáků to dělá z vlastního rozhodnutí a zřejmě jim to i vyhovuje soudě dle počtu let, po které se v tom rochní. Protože bezdomovcem se stát můžeš, ale není jediný důvod jím i nedobrovolně zůstat déle než půl roku. Možná je ten protest mířen na nemožnost sehnat bydlení, ale to taky není pravda, protože ubytování je co hrdlo ráčí, dokonce i mohutně inzerovaného, stačí jen projevit zájem.

Takže jde asi o peníze. Někdo někomu zamezuje v přístupu získat peníze a zaplatit si cimru s postelí? Ajta, taky ne. Naopak v posledních letech podniky po dělnících lační a mnohé z nich nabízí jako bonus dokonce i ono ubytování se splatností až po výplatě. Dokonce se nemusíte namáhat ani s vyjednáváním, protože kompletní servis práce-mzda-ubytovna vám nabízí každá pracovní agentura. A to i nevyučeným česky nemluvícím zájemcům, takže u nás takto pracují Ukrajinci, Bělorusové a dokonce i Mongolové. Je snad český bezdomovec méně než Mongol? No někdy mi to tak připadá. Takže hafík bude asi zakopaný jinde. A to v tom samotném placení. Ano vážení, u nás se skutečně za ubytování musí platit! A to je celé to merito solidarity s bezdomovci a zároveň obsah onoho protestu: požadujeme, aby každému dle libosti stát obstaral bydlení zdarma! A k tomu vybavení, jídlo a značkový krabicák. Protože lidství, humanita a jiné blablabla.

Děkuji, ne.

Autor: Petr Burian | pondělí 25.11.2019 7:06 | karma článku: 31.81 | přečteno: 955x

Další články blogera

Petr Burian

Smrtící gender

V Británii zakázali reklamu. V dnešní Orwellovské době nic zvláštního, pokud by ztvárnila fiktivního delikventa jiné než bílé pleti, nebo ženu vykonávající domácí práce. Jenže tentokrát bylo důvodem to, že reklama neztvárnila TO.

16.1.2020 v 13:42 | Karma článku: 47.38 | Přečteno: 10374 | Diskuse

Petr Burian

My vám tu solidaritu do makovic nakopeme bagančetem

Paní ministryně Maláčová, zvaná Venezuela, má nový plán na důchodovou reformu. Chtěla by všem přidat a to zavedením základní výměry 10 500kč k těm už stávajícím. Kdo prý najde na ulici 300mld. má se jí ozvat a může se to rozjet.

11.1.2020 v 22:44 | Karma článku: 43.32 | Přečteno: 9969 | Diskuse

Petr Burian

Je to tu samej Mongol

Rychlý trojblog o tom, kterak místní bezdomovci ke svému jmění přišli, Helena Válková pozbyla paměť a největší německý autoklub zabloudil v Evropě.

9.1.2020 v 21:26 | Karma článku: 29.08 | Přečteno: 981 | Diskuse

Petr Burian

Rovný, rovnější a nejrovnější

Paní ministryně práce a sociálních věcí, Jana Maláčová zvaná Venezuela, dostala další ze svých nápadů. Rozhodla se spojit práci a sociální věci v jedno. Navrhuje sociální dávky za to, když do práce půjdou i ti, kteří nechtějí.

8.1.2020 v 2:03 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Hink

Chceme znát svého diktátora! Demokracie je podvod!

Jsme zvyklí na jména diktátorů v jiných zemích. Hitler, Kim-Čong-Un, Kaddáfí, Husajn, Erdogan, Putin, Asad. Kdo však stojí za prosazováním zákonů u nás, zákonů, které lidé nechtějí? Ani královské rodiny to zřejmě nejsou.

21.1.2020 v 10:17 | Karma článku: 11.70 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jan Dvořák

Víceministr Havlíček zasahuje

„Jiřinko, bylo by kafíčko?“ oslovil ministr Havlíček sekretářku, když podepisoval štos různých rozhodnutí, která se týkala..ale to je jedno, čeho. Hlavně, aby papíry podepsat stihnul.

21.1.2020 v 8:55 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 282 | Diskuse

Vlastimil Kraisl

400 mega za eshop? Amatéři...

Ať byla firma na e-shop k prodeji dálničních známek vysoutěžena nebo ne, ať je cena vysoká či není, pořád to je ve srovnání s největším tunelem v IT oblasti jen takové menší plácnutí do vody.

21.1.2020 v 8:26 | Karma článku: 21.60 | Přečteno: 533 | Diskuse

Jan Bartoň

Debakl ministra dopravy Kremlíka

Minulý pátek jsem dával ministru dopravy tak týden, maximálně dva. V neděli už bylo před schůzkou Andreje Babiše s programátory jasné, že to bude rychlé. Dnes navrhl Babiš odvolání Kremlíka prezidentu republiky.

20.1.2020 v 18:06 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 2048 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Evropský parlament pro základní právo na stabilní klima

EP je přesvědčen, že by všem Evropanům bez diskriminace mělo být přiznáno „základní právo na bezpečné, čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí a na stabilní klima“. Tak třeba příště přijde na řadu právo na pěkné počasí.

20.1.2020 v 14:17 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 595 | Diskuse
Počet článků 237 Celková karma 30.98 Průměrná čtenost 1725
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz