Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Každý chvilku tahá pilku

14. 12. 2019 16:50:58
Příznivci A.Babiše v reakci na aktivity jeho odpůrců založili proti Milionům chvilek opoziční platformu Každou chvilku milion. První vystoupení se uskutečnilo na ploše Letiště Miloše Zemana. Kachnajakousvětneviděl byla u toho.

Je 31.listopadu odpoledne a plocha záložního pražského Letiště Miloše Zemana v Tlučhubově u Prahy je nebývale zaplněna davy lidí. Z reproduktorů kvílí Eva a Vašek místy tlačeni Poupaty. Nad hlavami vlají vlajky s erbem Agrofertu v národních barvách ANO a heslem: jeden šéf, jedna pravda. Ve stojanech po obvodu plochy jsou naskládané strojově normalizované billboardy s nápisy: ANO, ano! / NE ne ANO! / Ano Ne ne ANO! / a ANO, to je jediná pravda!. Před nimi se vine řada dlouhých pultíků s naskládanými koblihami a konvicemi se žitným kafem. Nenechám se dlouho pobízet a přistupuji.

"Vy jste volič ANO? probodává mě pohledem chlapík z obsluhy.

"Ne, teda ano," opravuji se rychle, "ne ne ano, podle toho, co chcete zrovna slyšet," snažím se své přeřeknutí přehrát do vtipu.

"Takže jste," přikývne blahosklonně, "nabídněte si."

"Jaká je v tom náplň?" všechny vypadají ze shora stejně pocukrovaně.

"To poznáte až zítra ráno," dolívá vodu do jedné z konvic, aby byla stále plná.

Vybírám si tu největší a jdu se vetřít do davu (později pak zjišťuji, že byla plná vzduchu a bez náplně).

Nakláním se do jednoho chumlu lidí a chci se zviditelnit: "to je totalita, každý má právo na svůj názor, proto jsme cinkali?" zahřímám. Ostatní zmlknou a po chvíli mi začnou halasně dávat za pravdu. Obkroužím vedlejší spolek a do škvíry mezi hlavami vykřiknu: "to je demokracie, každý má právo na svůj názor, proto jsme cinkali?" opět sklízím salvy souhlasu. Test opakuji ještě několikrát se slovy: fuj, hanba, bravo, ano to je pravda, to jsou lži apod. Vždy s kladným hodnocením zúčastněných. Olíznu si zbytky cukru z prstů a navléknu vestu s nápisem PRESS. Do ruky beru mikrofon.

"Vy jste z lisovny? A budete mluvit na tribuně?" obrýlený chlapík ve vytahaném svetru myslí svou otázku zjevně upřímně. Přehazuji tedy žlutou vestu na rub a objeví se nápis TISK. Chlapík zamžiká očky: "vy jste z tiskárny? A budete mluvit na tribuně?" Nechávám ho jeho myšlenkám a vyrážím. Míjím řečníka, který si z kartonu od koblih udělal malý stupínek: "máme třicet procent, to je nás přes tři miliony voličů. A každý zná ve svým okolí aspoň jednoho, kdo s ním úplně souhlasí. To už je nás skoro sedum milionů. Tak kdo je tady většina? A máme se snad podřizovat menšině?" Posluchači ho odmění bouřlivým potleskem.

Odchytávám si prvního respondenta: "Proč jste na akci Každou chvilku milion?"

"Protože nesouhlasím s chvilkařema."

"A s čím konkrétně nesouhlasíte?"

"S tím co říkají," nenechá se zaskočit.

"A tedy konkrétně s čím nesouhlasíte?"

"Se vším, oni jsou proti němu zaujatý. Chtěli by změnit volby, víte?" bojuje jako lev.

"A s čím naopak souhlasíte?"

Vyvalí oči do podoby dvou kedluben, ale pak se chytí: "tady s tím já souhlasím. Taky se vším."

Odpoutávám se k dalšímu: "Co vám vadí na tom, jak lidé kritizují Babiše?"

Břichatý chlapík si, nevím proč, nasliní prsty: "protože jsou to jen samý lži. A co Kalousek? Kolik ten toho nakrad, kradač jeden zlodějský! A kdo přidal důchodcům, ha? A ODS? Kdo přidal důchodcům? No oni ne! A kdy se máme nejlíp? Ha? No za Kalouska ne, ten jenom kradl, kradač jeden zlodějský. Dneska máme ty čísla. O tom jak se máme dobře. Kdo třeba přidal důchodcům, ha? No Kalousek ne!"

Stranou davu spatřím babičku o holi a jdu se na to přidání důchodcům optat přímo u zdroje.

"Víte, panáčku, já se nemám zle. Bejvalo i hůř," babička mluví tiše s milým úsměvem na vrásčité tváři, "dneska můžu jezdit vlakem zadarmo."

"A jezdíte? Využíváte toho," konečně konkrétní rozhovor o něčem.

"Ale vůbec ne, jakpak? Vždyť já bych po těch schůdkách už ani nevylezla. Já bába stará."

"Tak v čem se máte líp, jak to poznáte?"

"Otík mi to říkal. On tomu rozumí. On se o to moc zajímá. I k volbám chodí a sem mě přivezl taky on."

"A Otík je kdo?"

"No přeci můj vnuk! Tuhle jste s ním prve mluvil na mikrofon!"

Zkouším to napočtvrté. Jednou to musí vyjít.

"On odstavil všechny ty oligarchy od penězovodů, prostě jim to zrušil, všem."

"A koho konkrétně, co zrušil? Vždyť přeci státní místa naopak ještě zřídil?"

"Všechny ty oligarchy zrušil. Co si posílali miliony do daňovejch rájů a nedanili je u nás. Babiš daní u nás. On si ty dotace zaslouží. Páč daní tady."

"Ale přeci se nedaní peníze, ty si může každý poslat kam chce, ale zisk. A ten se daní vždycky tam kde vznikl?" upřímně to nechápu.

"A taky daně snížil, všem. Lidem se ulevilo, dost ušetřili."

"No já bych řekl, že naopak zvýšil a zavedl nové poplatky, ne?"

"A taky daně vybírá líp. Vybral jich víc a pořádněji," chlapík si už pomáhá vypočítáváním na prstech.

"Tak počkejte, daně odpustil, ulevil lidem a přesto jich vybral víc?"

"A jak ti oligarchové privatizovali, to už nevidíte? Všechno převlečení bývalí komunisti a StBáci, kteří při tunelování republiky přišli přes noc k fabrikám a milionům. No milionáři jsou to dneska, moc nekoukejte. A zadarmo, jen podvodama a vysáváním státních penězovodů. A to jim Babiš zatrhl. Už ani jeden z nich. Proto ho nemají rádi a chcou ho zničit. Ale on se nedá! Protože mu jde o nás, o lidi, o republiku, víte?"

Koblížek se přihlásil o slovo dřív než ráno, jak mi slibovala obsluha u stánku. Zatnu půlky a lehce se předkloním. V hlavě mi šrotuje jediné: kam? Pak si vzpomenu na onoho zvídavého chlápka ze začátku: vy budete mluvit na tribuně? ANO, budu. Už jsem se rozhodl!

Autor: Petr Burian | sobota 14.12.2019 16:50 | karma článku: 20.67 | přečteno: 645x

Další články blogera

Petr Burian

Smrtící gender

V Británii zakázali reklamu. V dnešní Orwellovské době nic zvláštního, pokud by ztvárnila fiktivního delikventa jiné než bílé pleti, nebo ženu vykonávající domácí práce. Jenže tentokrát bylo důvodem to, že reklama neztvárnila TO.

16.1.2020 v 13:42 | Karma článku: 47.38 | Přečteno: 10375 | Diskuse

Petr Burian

My vám tu solidaritu do makovic nakopeme bagančetem

Paní ministryně Maláčová, zvaná Venezuela, má nový plán na důchodovou reformu. Chtěla by všem přidat a to zavedením základní výměry 10 500kč k těm už stávajícím. Kdo prý najde na ulici 300mld. má se jí ozvat a může se to rozjet.

11.1.2020 v 22:44 | Karma článku: 43.32 | Přečteno: 9970 | Diskuse

Petr Burian

Je to tu samej Mongol

Rychlý trojblog o tom, kterak místní bezdomovci ke svému jmění přišli, Helena Válková pozbyla paměť a největší německý autoklub zabloudil v Evropě.

9.1.2020 v 21:26 | Karma článku: 29.08 | Přečteno: 981 | Diskuse

Petr Burian

Rovný, rovnější a nejrovnější

Paní ministryně práce a sociálních věcí, Jana Maláčová zvaná Venezuela, dostala další ze svých nápadů. Rozhodla se spojit práci a sociální věci v jedno. Navrhuje sociální dávky za to, když do práce půjdou i ti, kteří nechtějí.

8.1.2020 v 2:03 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Hink

Chceme znát svého diktátora! Demokracie je podvod!

Jsme zvyklí na jména diktátorů v jiných zemích. Hitler, Kim-Čong-Un, Kaddáfí, Husajn, Erdogan, Putin, Asad. Kdo však stojí za prosazováním zákonů u nás, zákonů, které lidé nechtějí? Ani královské rodiny to zřejmě nejsou.

21.1.2020 v 10:17 | Karma článku: 11.70 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jan Dvořák

Víceministr Havlíček zasahuje

„Jiřinko, bylo by kafíčko?“ oslovil ministr Havlíček sekretářku, když podepisoval štos různých rozhodnutí, která se týkala..ale to je jedno, čeho. Hlavně, aby papíry podepsat stihnul.

21.1.2020 v 8:55 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 282 | Diskuse

Vlastimil Kraisl

400 mega za eshop? Amatéři...

Ať byla firma na e-shop k prodeji dálničních známek vysoutěžena nebo ne, ať je cena vysoká či není, pořád to je ve srovnání s největším tunelem v IT oblasti jen takové menší plácnutí do vody.

21.1.2020 v 8:26 | Karma článku: 21.60 | Přečteno: 533 | Diskuse

Jan Bartoň

Debakl ministra dopravy Kremlíka

Minulý pátek jsem dával ministru dopravy tak týden, maximálně dva. V neděli už bylo před schůzkou Andreje Babiše s programátory jasné, že to bude rychlé. Dnes navrhl Babiš odvolání Kremlíka prezidentu republiky.

20.1.2020 v 18:06 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 2048 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Evropský parlament pro základní právo na stabilní klima

EP je přesvědčen, že by všem Evropanům bez diskriminace mělo být přiznáno „základní právo na bezpečné, čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí a na stabilní klima“. Tak třeba příště přijde na řadu právo na pěkné počasí.

20.1.2020 v 14:17 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 595 | Diskuse
Počet článků 237 Celková karma 30.98 Průměrná čtenost 1725
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz