Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

My vám tu solidaritu do makovic nakopeme bagančetem

11. 01. 2020 22:44:00
Paní ministryně Maláčová, zvaná Venezuela, má nový plán na důchodovou reformu. Chtěla by všem přidat a to zavedením základní výměry 10 500kč k těm už stávajícím. Kdo prý najde na ulici 300mld. má se jí ozvat a může se to rozjet.

„Zrušení druhého důchodového pilíře je chyba. Vláda nám neřekla, jak zajistí penze do budoucna, když druhý důchodový pilíř zruší,“ kritizoval předseda ODS Petr Fiala.

ČSSD spolu s ANO a za potlesku komunistů zrušila v r. 2016 II. důchodový pilíř. Prvně tvrdila, že vytvoří zcela novou důchodovou reformu. Místo toho si však nechala vypracovat vládní švindl studii, podle které je průběžný pilíř ve výborné kondici, dlouhodobě udržitelný a potřebuje jen kosmetické úpravy. Těmi drobnostmi se myslelo zvednutí věku odchodu do důchodu, zvýšení odvodů a po novém i vypsání dalších masakrálních daní ve výši dvojnásobku DPH.

Vláda má s důchody dvojí problém. Za prvé nejnižší důchody nezajišťují důstojné stáří a v jejich spektru se tvoří výrazné selektivní skupiny jako jsou ženy obecně, OSVČ, či lidé s žádným, či jen minimálním vyučením. A za druhé reálně hrozí zhroucení důchodů po odeznění ekonomické konjunktury a odcházení silných populačních ročníků do penze. Překotný nárůst absolventů různých haha studií a trvalý úbytek skutečně pracujících, tomu taky nepřispívá.

Paní Maláčová, a to ostatně nikdo, neřeší jak vysoký by měl být důchod. Například kdybyste 35 let (minimální předepsaná doba) odváděli ze mzdy 30 000kč 28% na důchody, odvedli byste souhrnně 3 528 000kč, a za dobu dožití (řekněme 76-80let) tedy 180 měsíců od vstupu do penze (muži méně, ženy více), by vám tato částka vycházela na pěkných 19 600kč důchodu. Toto číslo je jen informační a není směroplatné, máme zde i sirotčí, vdovské a invalidní důchody atd. A dále to souvisí s počtem plátců a vyplácených na důchodovém účtě.

Tedy se řeší jen to, že někdo v důchodu živoří. A vláda místo toho, aby nízké důchody sanovala z kladného salda svého hospodaření, sama tápe ve ztrátě. A z rezervního privatizačního fondu, určeného na posílení výplaty nízkých penzí, to vzít taky nelze, neboť ten vláda stihla prožrat právě před vytvořením oné vládní sekyry. Takže se místo toho, že vláda neumí zajistit nízkopříjmovým důstojné důchody, začne raději mluvit o důchodové diskriminaci (ženy vs muži), nespravedlivých důchodech (přičinlivější vs méně přičinliví) a narovnání důchodů (okrást ty, kteří přispívali více ve prospěch těch méně přispívajících). Zde paní ministryně, ale i všichni levičáci, nejčastěji mluví o solidaritě, spravedlnosti a důstojnosti. Tedy to v praxi vypadá takto: někdo dře od nevidím do nic nevidím, aby splatil hypotéku na vlastní barák. Tím má vyšší plat a tím pádem od státu na nic nárok. Platí vyšší daně a odvody. Jiný pracuje na půl úvazku, nebo na půl plynu. Je osvobozen od daní a platí nízké odvody. Od státu k tomu pobírá 10 000kč/měs. na sociálech a příspěvku na bydlení. To mu platí ten první ze svých daní. No a na penzi se s ním ještě soudružsky rozdělí i o svůj důchod, aby to bylo solidární a spravedlivé. Tolik k úpravám základní a zásluhové výměry výpočtu důchodu.

Nicméně tentokrát paní ministryně (opět) svou horlivost přestřelila. Chce ke stávajícím důchodům vytvořit jakýsi nultý pilíř, který by zaručoval všem měrou stejnou základní důchod 30% prům. mzdy (cca 10 500kč) a ve druhé půli by se k němu vypočítávala zásluhovost z celého důchodového účtu, který máme dnes k dispozici. Ženy by k tomu obdržely navrch bonus za povité děcko. Už z napsaného je zřejmé, že tu cosi chybí. Ano, onen druhý důchodový balík, který má být tím prvním. Když si ministryně Schillerová po přečtení onoho návrhu posbírala svoji bradu a oči pod stolem, kam jí to popadalo, spočítala, že by k tomu bylo potřeba dalších 300 mld. což se rovná zvýšení DPH na dvojnásobek 40%. Hezká práce. Zde je vidět, že zrušit jde něco lehčeji, než vytvořit. ODS tomu tleská ve stoje.

A znovu: ČSSD spolu s ANO a za potlesku komunistů zrušila v r. 2016 II. důchodový pilíř. Jednalo se o privátní důchodové fondy pod ochranou státu a ČSSD nejvíc vadilo, že by to prý vysávalo finance odjinud. Nyní si vláda nechala udělat druhou analýzu a ta tvrdí, že se průběžný pilíř brzy rozpadne jako sněhulák na jaře. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová proto pověřila důchodovou komisi, aby ta navrhla, co místo něho. A komise se činila a fofrem ji po čtyřleté důkladné analýze sdělila, že stát nutně potřebuje privátní důchodové fondy dotované vládou. Jak překvapivé. Protože ony soukromé fondy ve III. pilíři, kterými se Bohuš Omezovač coby předseda ČSSD oháněl jak plácačkou na mouchy, a kam vláda sype zbůhdarma 19mld. ročně, jsou k ničemu. Abonenti si je před důchodem vyluxují do mrtě i se státními příspěvky, natáhnou ruce k průběžnému pilíři a navíc si ještě požádají o socdávky. Protože je to přeci tak spravedlivé a solidární, že?

Zde, pobírači státních miliard penzijních dávek je na krytí svých důchodů používají jen v necelých 3%. První graf odshora. Důchodová komise navrhuje privátní důchodový fond:

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/duchod-sporeni-penze-soukrome-fondy-statni-fond.A190903_499420_ekonomika_are

Důchodový systém je udržitelný, stačí jen lidi sedřít z kůže a narvat miliardy do III.pilíře:

http://denikreferendum.cz/clanek/25709-duchodovy-system-je-udrzitelny-a-reformu-nepotrebuje-rika-studie-uradu-vlady

Důchodový systém je neudržitelný, i kdyby Maláčová na Schillerové jezdila:

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2840984-duchodovy-system-je-dlouhodobe-neudrzitelny-na-politiky-cekaji-nepopularni-kroky

Je to v pohodě, stačí jen krumpáče z kolbenek pumpnout o 300 miliard a ono to půjde:

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/stavime-vilu-ale-mame-penize-na-chatku-opozice-je-skepticka-k-duchodove-reforme-40309537

Autor: Petr Burian | sobota 11.1.2020 22:44 | karma článku: 43.32 | přečteno: 9970x

Další články blogera

Petr Burian

Smrtící gender

V Británii zakázali reklamu. V dnešní Orwellovské době nic zvláštního, pokud by ztvárnila fiktivního delikventa jiné než bílé pleti, nebo ženu vykonávající domácí práce. Jenže tentokrát bylo důvodem to, že reklama neztvárnila TO.

16.1.2020 v 13:42 | Karma článku: 47.38 | Přečteno: 10375 | Diskuse

Petr Burian

Je to tu samej Mongol

Rychlý trojblog o tom, kterak místní bezdomovci ke svému jmění přišli, Helena Válková pozbyla paměť a největší německý autoklub zabloudil v Evropě.

9.1.2020 v 21:26 | Karma článku: 29.08 | Přečteno: 981 | Diskuse

Petr Burian

Rovný, rovnější a nejrovnější

Paní ministryně práce a sociálních věcí, Jana Maláčová zvaná Venezuela, dostala další ze svých nápadů. Rozhodla se spojit práci a sociální věci v jedno. Navrhuje sociální dávky za to, když do práce půjdou i ti, kteří nechtějí.

8.1.2020 v 2:03 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Hink

Chceme znát svého diktátora! Demokracie je podvod!

Jsme zvyklí na jména diktátorů v jiných zemích. Hitler, Kim-Čong-Un, Kaddáfí, Husajn, Erdogan, Putin, Asad. Kdo však stojí za prosazováním zákonů u nás, zákonů, které lidé nechtějí? Ani královské rodiny to zřejmě nejsou.

21.1.2020 v 10:17 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jan Dvořák

Víceministr Havlíček zasahuje

„Jiřinko, bylo by kafíčko?“ oslovil ministr Havlíček sekretářku, když podepisoval štos různých rozhodnutí, která se týkala..ale to je jedno, čeho. Hlavně, aby papíry podepsat stihnul.

21.1.2020 v 8:55 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 282 | Diskuse

Vlastimil Kraisl

400 mega za eshop? Amatéři...

Ať byla firma na e-shop k prodeji dálničních známek vysoutěžena nebo ne, ať je cena vysoká či není, pořád to je ve srovnání s největším tunelem v IT oblasti jen takové menší plácnutí do vody.

21.1.2020 v 8:26 | Karma článku: 21.77 | Přečteno: 533 | Diskuse

Jan Bartoň

Debakl ministra dopravy Kremlíka

Minulý pátek jsem dával ministru dopravy tak týden, maximálně dva. V neděli už bylo před schůzkou Andreje Babiše s programátory jasné, že to bude rychlé. Dnes navrhl Babiš odvolání Kremlíka prezidentu republiky.

20.1.2020 v 18:06 | Karma článku: 35.96 | Přečteno: 2048 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Evropský parlament pro základní právo na stabilní klima

EP je přesvědčen, že by všem Evropanům bez diskriminace mělo být přiznáno „základní právo na bezpečné, čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí a na stabilní klima“. Tak třeba příště přijde na řadu právo na pěkné počasí.

20.1.2020 v 14:17 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 595 | Diskuse
Počet článků 237 Celková karma 30.98 Průměrná čtenost 1725
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz