Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Naředěný průšvih

22. 01. 2020 14:39:44
Příhraniční městečko Rotava má problém s počtem obyvatel. Oproti jiným podobným obcím, ve kterých místních ubývá, řeší Rotava opačný malér. Obyvatel jim tam přibývá. Jedná se o nepřizpůsobivé, sociálně vyloučené a slabé občany.

Článek vyšel na Idnes Premium pod názvem:

Město zahlcené sociálně slabými. Lidé se zde bojí dát děti do školy.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rotava-bydleni-chudoba-socialne-slabi.A200117_214558_domaci_mama&h=97CF5392E0074FB6EC30BB0C3775F8E1

V moderním evropském státě je nemyslitelné, aby byli občané posuzováni diferencovaně, podle nějakých sociálních či rasových pohledů. Také je samozřejmé, že práva a povinnosti jsou pro všechny stejná, uplatňována podle stejných měřítek stylem padni komu padni. Co se ovšem stane, když navzdory halasným proklamacím o tom, že všichni lidé jsou stejní se stejnými klady a zápory, někteří stejní nejsou a razantně to dávají najevo? Naředí se to. Naředí se pojmenování příčin i jejich důsledků, naředí se řešení a naředí se i oni lidé s ostatními, aby se celý ten průšvih vešel do statistické odchylky toho, že jsme všichni v podstatě stejní.

Někdo je dlouhodobě nezaměstnaný, někdo má exekuce, jiný pobírá dávky na živobytí a třeba i na bydlení. No a co? Proč by měl být horší než já, vždyť do problémů se může dostat každý a koneckonců od toho tu onen sociální systém je, aby v takových případech pomáhal. Nedovedu si ovšem představit proč by mě pobírání socdávek mělo nutit vysypávat odpadky kam si zamanu, nenaučit vlastní děti základním sociálním návykům a neposílat je do školy, či dělat do noci brajgl v okolí a ničit vše v dosahu paže. Jenže v Rotavě se to děje. A to až tak, že se starousedlíci bojí posílat své děti do školy a mnozí se z městečka i přes vlastní ztráty raději odstěhovali. Tak kde je chyba? Podle znalců onoho problému právě v tom, že se ti slušní odmítají s těmi neslušnými naředit v nějakém přijatelném poměru. Huuups. Tak to je skutečně unikátní rozseknutí problému. Negativa sice nezmizí, jen nebudou tolik trčet všem na očích.

Příčinu toho, že se jedna specifická skupina neumí chovat a že stát ani obec nemají páky na to ji k tomu přinutit, vidí všichni zodpovědní v tom, že tyto lidi vůbec někdo ubytuje. Říkají jim spekulanti s bydlením, nebo hůře obchodníci s chudobou, a kritizují, že tito podnikatelé plní svou tržní společenskou funkci a suplují stát v poskytování bydlení sociálně slabým. Tvrdí, že bydlení předražují, na což u tradičně odmítají uvést jakýkoliv konkrétní příklad. A dále tedy sekundárně také tvrdí, že kdyby bylo ono ubytování levnější, ti problémoví by se začali chovat slušně? Ne, to neříkají. Chovali by se naprosto stejně ať by bydleli kdekoliv a byli dotováni jakkoliv. Oni řešitelé onoho problému jen chtějí, aby jich nebylo tolik na jednom místě, aby šli pryč, někam zmizeli, někde se s někým naředili, ale pokud možno ne u nich. Protože jedno rezavé auto se mezi desítkami jiných někde na parkovišti za městem stává méně rezavým, než když stojí před vaším barákem.

Asi nejzbytečnější a ve své podstatě nejdražší vládní projekt všech dob, Agentura pro sociální začleňování, tomu potom nasazuje zlatou korunu: za špatné chování romských dětí a za to, že nemají ani základní sociální návyky můžou bílé děti, které s nimi ve třídě vůbec nejsou. Protože kdyby tam byly, nedocházelo by k (cituji): růstu etnické homogenity a s tím spojené negativní jevy. Tak já nevím jak agentura, ale já bych řekl, že všichni jsme v podstatě stejní. A u nás na základce jsem žádný růst negativních jevů, kvůli tomu že jsme byli ve třídě všichni bílí, nezaznamenal. Možná nám ale chce agentura naznačit, že lidé jiného původu jsou v podstatě úplně jiní než bílý člověk a sdružování takových lidí do celků zakládá automaticky na potíže, což mi zavání rasismem jak prase.

A v posledním odstavci se rasismus už rozjede naplno. Tvrdí se v něm totiž, že nastěhováním se romů do bytovky na vsi se z onoho místa stává okamžitě ghetto. A já bloud si myslel, že ghetto je vyčleněné místo pro určitou skupinu lidí, kde platí jiná, přísná a restriktivní pravidla. A ono zatím vzniká podle barvy kůže jejich obyvatel, kteří požívají naopak nadstandardní péči ze strany většinové společnosti. Následný údajný výčet šíleného nárůstu takových ghett nám pak říká, že všechny ty agentury a neziskovky pro začleňování jsou naprosto zbytečné vyděračské spolky jejichž výsledkem snažení je pouze katastrofální zhoršení původní situace.

Pokud živnostník nevydá paragon na jednu koblihu, hrozí mu likvidační pokuta. Pokud nezaplatíte včas pokutu za špatné parkování, stát na vás pošle exekuci. Pokud vaše dítě ztratí školní přezůvky a neřekne vám to, máte u dveří do týdne sociálku. Ovšem v Rotavě to neplatí. Tam je jiný svět. Tam pod povrchem doutná latentní občanská válka a nikdo s tím nic neudělá. Děti tam chodí do školy přes kopec, lidé obchází známá místa oklikou, odjíždějí pryč a mnozí z nich se už raději ani nevrací. Protože se nechtějí ředit. Nechtějí rozředit zdraví a budoucnost svých dětí, svůj zodpovědný styl života ani svůj majetek ve společenské směsi s názvem: tak vidíte, nakonec jsme přeci jenom všichni zhruba stejní. Protože nejsme. A dokud to stát nesrovná do latě všem stejně a spravedlivě, tak ani nikdy nebudeme. A mohl by začít třeba tím, že bude pojmenovávat věci správnými jmény.

Autor: Petr Burian | středa 22.1.2020 14:39 | karma článku: 39.48 | přečteno: 1479x

Další články blogera

Petr Burian

Křeček prý štěká

V bitvě o Křečka na postu ombudsmana jsem se stále nedozvěděl, co mu jeho kritici vyčítají. A vzhledem k tomu, že to nevědí ani oni sami, vydal jsem se dle hesla "když nejde Křeček k blogerovi, musí bloger ke Křečkovi" to zjistit.

26.2.2020 v 16:46 | Karma článku: 41.53 | Přečteno: 2649 | Diskuse

Petr Burian

Křeček škrábe, kouše

Parta lidskoprávních aktivistů bránila novému ombudsmanovi S. Křečkovi ve vstupu do úřadu. Vadí jim, že prý avizoval, že nebude chránit práva menšin. A má pravdu. Žádná práva menšin totiž neexistují. Existují jen práva nás všech.

21.2.2020 v 12:27 | Karma článku: 43.96 | Přečteno: 2619 | Diskuse

Petr Burian

Rasistická pusinka

Čokoládová pusinka je tradiční německý pamlsek a nikoliv flirt africké dívky. A i ten se stal terčem boje proti rasismu jedné uvědomělé aktivistky. To pro svůj tvar malé hlavičky ozdobené fezem, slamákem a našpulenými rty.

19.2.2020 v 13:38 | Karma článku: 36.48 | Přečteno: 1134 | Diskuse

Petr Burian

Když se levá ruka tluče do levé nohy

O tom že Piráti jsou jen obyčejní aktivní levičáci v maškarním kostýmu kapitána Hooka, ví každý. A také je postihla pohroma, která levičáky tu a tam postihuje. Někdo jim splnil to, po čem volali. A rázem mají problém zvaný Airbnb.

18.2.2020 v 14:22 | Karma článku: 38.01 | Přečteno: 1419 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Vůbec si nevedeme špatně, předpojatý Brusel to však vidí jinak!

Premiér ani vicepremiér neskákali nadšením, když se jim na stůl dostala jako každý rok „Zpráva o České republice“ - vysvědčení od EK jak jsme si loni vedli. A novináři byli na koni. Zdání toho, jak jsme dobří, Komise rozcupovala.

27.2.2020 v 19:34 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 143 | Diskuse

Michaela Stirner Řeřichová

Patří koncept lidských práv do rukou států?

Státní instituce se neptají každého jednotlivého člověka kdo jsi, co cítíš a co potřebuješ. Pocity i potřeby konkrétních lidí se ztrácí v rozhodnutích mocných. Tito a další lidé jsou si toho vědomi. A vy?

27.2.2020 v 19:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Jan Ziegler

Regulace nájemného, šílený nápad ministryně

Kvůli policejní razii na ministerstvu práce a sociálních věcí sílí hlasy po odstoupení ministryně Jany Maláčové. Já si však myslím, že abdikovat by měla z jiných závažnějších důvodů.

27.2.2020 v 17:46 | Karma článku: 22.48 | Přečteno: 577 | Diskuse

Libor Popovský

Itálie: Salviniho čeká soud za „únos“ migrantů

Článek Soerena Kerna "Italy: Salvini Facing Show Trial for "Kidnapping" Migrants", který vyšel 14. února 2020, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

27.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 39.86 | Přečteno: 2066 | Diskuse

Michal Vimmer

Náměstí B. Němcova ? Konečně !

"Když něco nemůžeš změnit, tak to přejmenuj. Naštveš spoustu lidí !", říkala Jackie Onassisová, dříve Kennedyová a divoce se smála. Jistě by souhlasila, že kdo se směje naposled, směje se nejlíp a měnit cedule je velice zábavné.

27.2.2020 v 8:11 | Karma článku: 27.45 | Přečteno: 922 | Diskuse
Počet článků 253 Celková karma 34.83 Průměrná čtenost 1765
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz