Čtvrtek 2. července 2020, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Předsudečná nenávist

5. 02. 2020 4:31:15
Tento pojem jsem mimoděk použil v minulém blogu a od té doby mě pronásledoval. O tom, že je to kravina par excelance není pochyb. Mě však zajímalo, co asi těm, kteří ho zavedli, v té době klíčilo v hlavě za zrní. A zíral jsem.

Prvně jsem si myslel, že předsudečná nenávist je to, když stojíte před sudem a někoho nemáte rádi. Jakože kdybyste stáli za ním, bylo by všechno v pořádku. Pak mě ale napadlo, že sud z podstaty svého tvaru nemá vpředu, ani vzadu, a že vždy po obvodu stojíte někde před ním. Takže jinak. Předsudečná nenávist je asi to, když vás něco naštve. Vy pak jdete do hospody, spláchnete to deseti žejdlíky a už je vám to šumák. Anebo by to mohla být ta situace, kdy máte před soudem a jste sami na sebe naštvaný, že jste něco podělali. Účinnou lítost projevit před soudcem můžete, sebenaštvání však ne, protože to by vám ještě přidal. Takže to vypadá asi takto: pane předsedo, sice toho lituju, ale je mi to z duše egál. Anebo by to mohlo být to, jak jsme neměli Němce rádi před tím, než nám vzali Sudety a potom. Nesnášeli jsme je pak dvakrát tolik. To by šlo. Kdo nemá rád Němce měrou vrchovatou, ale jen tak langsam, ten si to odskáče. Už jsem si myslel, že jsem na to kápl a chtěl to nechat bejt. Pak jsem ale otevřel pár odkazů o tomhle výrazu a zíral jsem. I vy budete. Ta moje čtyři vysvětlení jsou totiž proti oficiální verzi zábleskem zdravého rozumu.

Tak předně jsem se dozvěděl, že předsudečná nenávist je jen jiná, lehčí forma extrémismu. A já bloud jsem si dodnes myslel, že extrémismus je od slova extrém, tedy maximum perversum, ale ono to tak není. Můžete být klidně masovým vrahem i když zrovna sedíte v čekárně u zubaře a spekulujete o tom, zda se finanční pomoc Africe nemíjí účinkem. Chytnout vás u toho policajt, nebudete už zubaře potřebovat vůbec. Jako chápete, předsudečná nenávist není o tom, že byste něco provedli, ale že se kolem toho jen myšlenkově a názorově šmrncnete. Například: to je ale hezká ženská = znásilnění, ten chlap je na ránu = fyzické napadení, ta baba je na zabití = vražda, ten samopal má ale křivou pažbu = terorismus.

Abyste naplnili celou otřesnost jmenovaného banditismu, musíte splnit dvě základní podmínky tohoto zavrženíhodného zločinu. Předsudek a nenávist. Předsudek je úsudek založený na předpokladu. Předpoklad potom vychází ze souběhu zkušeností, znalostí charakteristik a soudného odhadu. Pokud si třeba myslíte, že čtyři vožralí kriminálníci by klidně v lese znásilnili zabloudilou holku, potom máte nezdravé předsudky. Požádá-li vás cizí bezdomovec o klíče od vašeho paneláku a kolárny, protože ty svoje někde ztratil, máte ještě k tomu i předsudečný problém. Asi nejlíp bude mu říct, že jste ty svoje ztratili taky, jinak s váma prokurátor vytře podlahu jako chasa chlebem pekáč o posvícení. V rámci boje proti předsudkům byste si neměli taky zamykat byt, kolo ani auto. A učit děti, aby si nebraly sladkosti od cizích chlápků před školou, je už rovnou hazard se zákonem. Opakem předsudku je potom zásudek, který nejlépe charakterizují úsloví "pozdě bycha honit" a "zbyly mu jen oči pro pláč". To sice trestné není, ale prakticky je vám to už houby platné.

Nenávist je emoce. Je to nasrání takové intenzity, že to s váma až cloumá. Takové cloumání ovšem náš trestní řád zakazuje. Vy můžete být konsternován, pobouřen, ba i rozlícen, ovšem nasrán už ne. To je už přes čáru. V praxi to pak bude vypadat takto: někdo zabije dítě = nemorálník, znásilní ženu = hrubián, zapálí vám auto = čtverák jeden nevycválaný. Opakem nenávisti je návist. Návidět všechno a všechny je nejenže povoleno, ale se to i doporučuje. Návist nejlépe charakterizuje pořekadlo "čiň čertu dobře, peklem se ti odmění".

Pojem předsudečná nenávist velmi potřebujeme. Podle odborníků prý proto, že extrémisté se už přestali projevovat jako extrémisté a není je v podstatě za co stíhat. Vidíte, a někdo by řekl, že je to dobře že se uklidnili a pochopili, a ono ne. Ono to prý doutná skrytě a i když ti vejlupci tvrdí, že by nikoho likvidovat nechtěli, stejně si tajně myslí opak. Takže se na ně musí od lesa. Skrze jejich názory, kterými sice nic neporušují, ale ode dneška už ano. A je jedno, že onen extrémista není vůbec žádnej extrémista. Ode dneška bude. Pikantní pak na celém tom kabaretu je to, že ona předsudečná nenávist je trestná pouze pokud se spolu s ní spáchá i čin, který trestně stíhat lze. Jde tedy o jakéhosi maňáska na zpětném zrcátku. Zatímco auto bez maskota jede, maňásek bez auta ne. Jedná se tedy bezpochyby jen o nástroj k rozdmýchávání strachu z vlastního svobodného projevu. Nikdy přeci nemůžete vědět, která kritika koho a čeho je už nenávist a kdy ještě ne. A neví to ani státní moc výkonná. Prý si to pak doplní později podle potřeby. Ministr vnitra Hamáček vypočetl, za čím vším se onen skrytý extrémismus může skrývat, tedy jak široké je pole státní zvůle. Je to jednání, při němž nám budoucí nekalé živly:

- neusilují o destrukci demokratické společnosti, jen ji oslabují...tedy v reálu nedělají nic protizákonného a to už je podezřelé

- nerespektují koncept lidských práv...sice o nich ani nikde nerozhodují, ale kdyby rozhodovali, tak by je stejně nerespektovali

- podněcují k nenávistným aktivitám jiné osoby...tím, že nic nedělají a o ničem nerozhodují

- šíří strach ve společnosti...už vidím jak nám před volbami BISka pozatýká všechny představitele politických stran za jejich apokalyptické předvolební programy

- štěpí společnost a vyvolávají v ní antagonismy...doufám, že Miloš dostane na celu popelníček

- zlehčují osudy obětí totalitních režimů...pro KSČM bych vyčlenil celé jedno křídlo věznice, aby si po večerech mohli zpívat Internacionálu

- pro komunikaci s veřejností používají dezinformace a konspirační teorie...a pro představitele ANO ten blok budov na druhé straně

- stávají se nástrojem vlivového působení zemí a skupin, která nerespektují principy pluralitní demokracie...tedy pokud zde nechcete žádného islámského fanatika, dostanete s ním společnou celu. On za to, že neuznává práva jiných a vy za to, že jste na to veřejně poukázali.

Opakem předsudečné nenávisti je potom neopodstatněná pudová láska. Láska ke všemu, ke všem a vždy. Vláda nám tím vlastně říká, že jestli se okamžitě nebudeme mít všichni rádi jak Křemílek s Vochomůrkou, zařídí nám takovej verbunk, že se z toho okotíme až na kost.

https://www.ceska-justice.cz/2019/05/vlada-zavedla-pojem-predsudecna-nenavist-nespravnym-chovanim-se-muze-dopustit-kazdy/

https://www.ceska-justice.cz/2019/08/hamacek-k-pojmu-predsudecna-nenavist-extremiste-uz-se-obavaji-otevrene-hlasit-k-neonacismu/

Autor: Petr Burian | středa 5.2.2020 4:31 | karma článku: 35.82 | přečteno: 1227x

Další články blogera

Petr Burian

Příběh o rasismu

Kdybych byl Rom, mohl bych vám tady vystřihnout svůj příběh o rasismu na pokračovaní jako z partesu. A kdybych byl ještě k tomu matka samoživitelka, protkal bych ho takovou nebetyčnou diskriminací, že by jedno oko nezůstalo suché.

28.6.2020 v 12:58 | Karma článku: 42.38 | Přečteno: 1969 | Diskuse

Petr Burian

Zálohované výživné = když stát platí alimenty

Na úvod předesílám, že mně zálohované výživné nevadí. Stát zbůhdarma platí i jiné bejkoviny, tak proč ne zrovna tuhle, která je alespoň bohulibě adresná. Co mi vadí je fakt, že tím chce stát zakrýt nebetyčný brajgl na tomto poli.

19.6.2020 v 17:13 | Karma článku: 28.94 | Přečteno: 728 | Diskuse

Petr Burian

Kdo je rasista

Vnímání lidí podle barvy kůže, etnika a původu jistě není rasismem. Rasismus v negativním smyslu slova vzniká až nerovným přístupem podle tohoto dělení na systémové úrovni. Rasisty v tomto jsou pak hlavně lidskoprávní aktivisté.

18.6.2020 v 15:52 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 1012 | Diskuse

Petr Burian

Pandemie v hlavě

Od pandemie k panice je cesta krátká. Také s tou poslední se nám vyrojilo nepřeberné množství samofilosofů, kteří tvrdí, že svět se začne hroutit a nic už nebude jako dřív. A je pozoruhodné, že u toho mají nadšený výraz ve tváři.

17.6.2020 v 1:19 | Karma článku: 25.53 | Přečteno: 535 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Pan prezident Miloš Zeman to řekl o BLM skvěle

Opět jsem velmi rád, že naším současným prezidentem je Miloš Zeman. Protože poukázal na absurdnosti hlásané BLM a místo toho prohlásil, že "na všech životech záleží". Takto se bojuje proti rasismu! A ne tak, jak to dělá BLM.

2.7.2020 v 8:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Jan Dvořák

Předsedův děs – nechtěná transformace

Asi v půl druhé ráno ho probudil podivný pocit, že mu někdo svítí do očí. Nesvítil. To se na polštář vedle něj odněkud promítala hovořící postava na smrt odsouzené političky.

1.7.2020 v 19:31 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 312 | Diskuse

Bohumír Šimek

Ad: „Co ohrožuje demokracii?“ od Zdeňka Štefka

Chtěl jsem s autorem polemizovat, ale překvapilo mne, že diskusi nepřipustil. Pak jsem se podíval pod jeho foto a zjistil jsem, že je komunista. Asi se převahy demokraticky myslících lidí zjevně bojí.

1.7.2020 v 19:20 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 344 | Diskuse

Jan Ziegler

Koronavirus prý v Rusku ustupuje, kdo to popírá, patří za mříže

Ruský prezident Vladimír Putin prohlásil, že COVID 19 v kremelské říši ochabuje. Doktoři sice tvrdí , že ruské zdravotnictví je na pokraji kolapsu a v nemocnicích chybí místa pro pacienty, ale caru se neodporuje.

1.7.2020 v 18:44 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 341 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Veřejné finance jako PR

Národní rozpočtová rada varuje před neopodstatněnými výdaji ze státního rozpočtu, tak jsem se zkusila podívat, kde by se co dalo ušetřit. Prezentace dat ministryní financí občas rozesměje.

1.7.2020 v 18:39 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 130 | Diskuse
Počet článků 290 Celková karma 32.75 Průměrná čtenost 1783
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz