Čtvrtek 2. července 2020, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Sociální masakr

8. 02. 2020 15:23:32
Jana Maláčová navrhuje, mimo jiných ztřeštěností, aby stát přistoupil k regulaci nájemného. Nešokovala mě toliko obsahová absurdita toho návrhu, jako spíš to, že taková socialistická zhovadilost vůbec někoho napadla a vyslovil ji.

https://www.kurzy.cz/zpravy/529950-regulace-najemneho-kvuli-rustu-najmu-chce-ministryne-jana-malacova-regulaci-podle-expertu-je-to/

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD) má veřejnou přezdívku Venezuela. A dobře víme proč. Prezident Venezuely, autobusák a odborový předák (už tady vidíme že je něco špatně) Nicolas Maduro, řešil svého času obří inflaci a s ní spojený prudký nárůst cen tak, že je zreguloval. Vyřešil tím jednorázově celý problém drahého zboží. Nebylo pak už žádné. Tedy mimo černý trh, kde se ceny vyšplhaly po tomto zásahu ještě o něco výš. Protože pro krásné oči nějakého levičáka nebude nikdo dobrovolně prodělávat a okrádat tak sám sebe. To jako fakt ne.

Maláčová jde v jeho stopách a chce údajně drahé nájmy ve velkých městech řešit tím, že je zastropuje bez ohledu na podstatu, ze které ona cena nájmů vůbec vychází. A pokud by to hypoteticky udělala, dosáhla by přesně stejného výsledku jako už zmiňovaný venezuelský autobusák. Nájmy by podražily a ona platba navíc by se pouze přesunula do jiné kolonky. Třeba do dodatku ke smlouvě o souběžném pronájmu vybavení bytu. A za tři měsíce by nás z médií začaly bombardovat titulky typu: nový fígl pronajímatelů - skryté platby k nájmu! Nebude to nový ani skrytý fígl. Bude to naprosto přirozená reakce trhu na snahy socialistické vlády ho znásilnit a okrást. Trh se totiž umí bránit. Po svém. A kdo ho chce pokořit, musí ho rovnou zabít. Komunisti o tom vědí své.

Svou vpravdě revoluční myšlenku odůvodnila Maláčová už dříve stokrát omletým a zprofanovaným výkřikem, že totiž stále nemáme zákon o sociálním bydlení. To je pravda. A taky ho k ničemu nepotřebujeme, když stát ani nemá své vlastní nájemní byty. Leda že by tímto zákonem přenesl svou bolavou odpovědnost na bedra a do peněženek obcí a soukromých pronajímatelů, jako už tolikrát v minulosti. Ale to bychom byli zase v onom bludném kruhu skrytého navyšování plateb za nájem. Formálně všechno v pořádku a neformálně taky všichni win-win. Místo tohoto planého pseudosociálního žvanění by stát už konečně mohl konat tam, kde konat měl už celé drahné roky a co pravidelně slibuje každá strana, včetně vládnoucího ANO, ve svém programu. A to totiž zjednodušit stavební řízení počínaje územním plánováním, zrušit zlodějské daně z nabytí a držení nemovitosti a bezezbytku chránit práva pronajímatelů, kteří jsou dnes mnohdy rukojmími přidrzlých nájemníků pod bezprecedentní a zhůvěřilou ochranou státu. A ono by to uvolnění přišlo. Alespoň částečné, za to by se však vidělo, že tudy opravdu vede cesta.

Z 30-ti porevolučních let byla ČSSD u vlády plnou polovinu až dodnes. A po celé ty roky vyplácí stát nesmyslné a zbytečné příspěvky na stavební spoření, které vůbec není stavební a do penzijních fondů, které neslouží jako fondy na penzi. V obou spořeních si totiž lidé své úspory vybírají ponejvíce po skončení povinného období přímo na ruku jako malou domů. V obou případech tak státní mašinerie cpe zbůhdarma lidem 2x18 mld. ročně bez jakéhokoliv protiplnění z druhé strany. Kdyby místo toho stát založil stavební účet podobný tomu důchodovému, měl by už vystaráno. Počítejme kdyby jen 30 mld. po dobu deseti let, bylo by to 300 mld. Bytovku s deseti malometrážními byty pořídíte za 10 mio, to máme 30 000 bytovek s 300 000 byty, tedy v průměru by jich mohlo být v každém městě a větší vsi pět (6500 měst a obcí). Natalitu máme 100 000 hlav, tedy za 10 let by mělo milion mladého lidu k dispozici 300 000 startovacích bytů s dotovaným nájemným.

Samostatnou otázkou potom zůstává ono dotované bydlení. Protože i na stát se vztahují zákony trhu, ať si levičáci cvrlikají co chtějí. Letmým proběhem po strejdovi googlovi zjistíte, že obecní ubytovny nejsou vůbec levnější než ty od obchodníků s chudobou a když jsou, tak jen o málo a to ještě díky státní dotaci. Takže přidělovat byty komu a za jakých podmínek? A vystěhovávat ho z něj kdy a za jakých podmínek? Už vidím tu scénu, jak státní exekuční úředník za asistence těžkooděnců vyvádí z bytu romskou rodinu s pěti dětmi se slovy "stát vám prvních deset let pomohl, a teď si táhněte po svých". A ty krásné titulky v zahraničních médiích! A na Romea.cz dokonce i ve velikosti bulvárního tisku.To stejné platí i o dotovaném nájemném těchto bytů. Kdo to zaplatí a proč zrovna tomuhle a tam tomu už ne? Podhoubí pro obří korupce a diskriminaci jiných z toho stříká na hony už teď. Vždyť kdo by nechtěl při vstupu do života dostat byt v hodnotě 1,5 mio zadáčo a na věčnou oplátku, že? No, aspoň má teď stát příležitost to nandat těm zlodějským spekulantům s bydlením a ukázat jim, jak se to má správně dělat po soudružsku, sociálně a s péči řádného hospodáře. Už se na to moc těším.

Autor: Petr Burian | sobota 8.2.2020 15:23 | karma článku: 36.40 | přečteno: 1624x

Další články blogera

Petr Burian

Příběh o rasismu

Kdybych byl Rom, mohl bych vám tady vystřihnout svůj příběh o rasismu na pokračovaní jako z partesu. A kdybych byl ještě k tomu matka samoživitelka, protkal bych ho takovou nebetyčnou diskriminací, že by jedno oko nezůstalo suché.

28.6.2020 v 12:58 | Karma článku: 42.38 | Přečteno: 1969 | Diskuse

Petr Burian

Zálohované výživné = když stát platí alimenty

Na úvod předesílám, že mně zálohované výživné nevadí. Stát zbůhdarma platí i jiné bejkoviny, tak proč ne zrovna tuhle, která je alespoň bohulibě adresná. Co mi vadí je fakt, že tím chce stát zakrýt nebetyčný brajgl na tomto poli.

19.6.2020 v 17:13 | Karma článku: 28.94 | Přečteno: 728 | Diskuse

Petr Burian

Kdo je rasista

Vnímání lidí podle barvy kůže, etnika a původu jistě není rasismem. Rasismus v negativním smyslu slova vzniká až nerovným přístupem podle tohoto dělení na systémové úrovni. Rasisty v tomto jsou pak hlavně lidskoprávní aktivisté.

18.6.2020 v 15:52 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 1012 | Diskuse

Petr Burian

Pandemie v hlavě

Od pandemie k panice je cesta krátká. Také s tou poslední se nám vyrojilo nepřeberné množství samofilosofů, kteří tvrdí, že svět se začne hroutit a nic už nebude jako dřív. A je pozoruhodné, že u toho mají nadšený výraz ve tváři.

17.6.2020 v 1:19 | Karma článku: 25.53 | Přečteno: 535 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Předsedův děs – nechtěná transformace

Asi v půl druhé ráno ho probudil podivný pocit, že mu někdo svítí do očí. Nesvítil. To se na polštář vedle něj odněkud promítala hovořící postava na smrt odsouzené političky.

1.7.2020 v 19:31 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 296 | Diskuse

Bohumír Šimek

Ad: „Co ohrožuje demokracii?“ od Zdeňka Štefka

Chtěl jsem s autorem polemizovat, ale překvapilo mne, že diskusi nepřipustil. Pak jsem se podíval pod jeho foto a zjistil jsem, že je komunista. Asi se převahy demokraticky myslících lidí zjevně bojí.

1.7.2020 v 19:20 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 326 | Diskuse

Jan Ziegler

Koronavirus prý v Rusku ustupuje, kdo to popírá, patří za mříže

Ruský prezident Vladimír Putin prohlásil, že COVID 19 v kremelské říši ochabuje. Doktoři sice tvrdí , že ruské zdravotnictví je na pokraji kolapsu a v nemocnicích chybí místa pro pacienty, ale caru se neodporuje.

1.7.2020 v 18:44 | Karma článku: 18.80 | Přečteno: 327 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Veřejné finance jako PR

Národní rozpočtová rada varuje před neopodstatněnými výdaji ze státního rozpočtu, tak jsem se zkusila podívat, kde by se co dalo ušetřit. Prezentace dat ministryní financí občas rozesměje.

1.7.2020 v 18:39 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 125 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Milion chvilek do politiky? Ano, ano, ano!

Největším hříchem tzv. demokratické opozice je sedm propálených let, naplněných především zalykáním se nad nemravností jednoho průhonického pekaře a velkouzenáře.

1.7.2020 v 11:45 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 4899 | Diskuse
Počet článků 290 Celková karma 32.75 Průměrná čtenost 1783
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz