Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Zaměstnanec versus OSVČ

9. 02. 2020 18:35:48
Rozhořel se nám tady letitý žhavý uhlík o tom, kterak OSVČ prý platí nižší odvody poté, co si svůj příjem náležitě zoptimalizují. A zaměstnanci by to chtěli taky. Už si ale neuvědomují, že oni žádné příjmy nemají. Oni mají mzdu.

Na úvod bych chtěl předeslat, že termíny mnou použité nemusí být odborně přesné, ale mají za cíl jen laicky pojmenovat danou skutečnost. Čísla se mohou nepodstatně lišit od aktuální výše podle stáří odkazu, ze kterého jsem je vyčetl a příklady jsou opravdu jen ilustrační k vykreslení podstaty daného mechanismu. Přiznám se, že mi daňové přiznání dělá žena, takže v tom nejsem zběhlý. Jsem zaměstnanec i OSVČ současně.

ZP - zdravotní pojištění, SP - sociální pojištění, sdruženém odvody - součet odvodů zaměstnance i jeho zaměstnavatele ZP 4,5+9=13%, SP 6,5+25=31,5%, ŽL - živnostenské oprávnění, HPP - hlavní pracovní poměr

Ujídá mi z mého prasátka

Vykřikují zaměstnanci na adresu OSVČ a statistiky jim dávají za pravdu. OSVČ odvádí na daních, SP i ZP průměrně opravdu jen zlomek odvodů zaměstnanců na počet hlav. Jak je to možné? Tak v prvé řadě jsou na vině mrtvé duše. Údaj z roku 2017 říká, že v ČR je v současnosti platných neuvěřitelných 3,7 milionů živnostenských oprávnění. To ovšem nic neříká o tom, kolik jich je aktivních. Kdo nemá žádný příjem, nic nedaní a jede se dál. Dále má mnoho lidí více ŽL, ale práci může dělat jen jednu současně. Reálnější číslo hovoří o tom, že zde máme 1 milion aktivních ŽL. Ovšem jak aktivních?

Třeba jako souběh se zaměstnaneckým HPP. To vám daně nedělá zaměstnavatel, nýbrž veškerý svůj příjem a odvody z HPP, které jste za celý rok poctivě odváděli, přenesete do svého ŽL, k tomu přicmrndnete svých 50 000kč ročně z vedlejšky a to celé zdaníte. Doplatek daně a odvodů je potom oproti příjmům minimální. A pokud jste marodili, tak díky slevě na poplatníka (což je záporná daň, tzn. že vám ji naopak stát proplácí, pokud ji nemůžete uplatnit), máte ve finále ještě přeplatek. Ten stejný má i zaměstnanec, jenže ten si bude myslet že opravdu státu přeplatil, kdežto vaše OSVČ vyúčtování s příjmem 400 000kč a následným doplatkem od státu, vypadá fakt dost divně. Tady vzniká potom ještě ta pikantnost, že vás statisticky počítají do obou skupin, OSVČ i zaměstnanecké.

Dalším příkladem Potěmkinových ŽL jsou důchodci a různí brigádníci. Jejich přivýdělek 50 000kč/rok je sice o ničem, ale ve statistice počet OSVČ versus kolik v průměru odvádějí, to hodí taky docela slušnou závist. Takže takové pseudostatistiky raději nečtěte a věnujte se jen těm, které počítají pouze OSVČ na plný úvazek. Těch bývá v průměru tak 550 000 (poslední dva roky díky výkonu ekonomiky toto číslo stouplo na cca 590 000 kusů) a říkejme jim živnostníci. I když ani ti nemusí být plně aktivní, protože zatímco do práce chodit musíte, jinak by byla pracovní smlouva porušena, do živnosti ne.

Odepíšu, umažu a celé to pak zoptimalizuju do nuly

Ano, ty odpisy. Můžou být jmenovité a dokladované, anebo paušální. U těch druhých platí kolik a do jaké výše celkových příjmů. Je to dáno tím, jaké obory činnosti stát podporuje a jak si cení jejich obslužné náročnosti. Takže jsou od 80% hrubých tržeb v řemeslných činnostech, zemědělství, lesnictví a rybníkářství až po 30% v pronájmech nemovitostí. To je však pro nás nepodstatné, my to budeme nazývat souhrnně jako odpočet nákladů. Náklady odepisuje i zaměstnavatel, zaměstnanec už ne. Proč? Protože on není třetí strana, nýbrž polovina té jedné. Jako fakt nechtějte zaměstnanci vědět, co všechno si na vás zaměstnavatel odepíše z daní. Od první tkaničky pracovních bot, přes nářadí, nástroje, obědy, teplo, vodu, elektřinu, školení, pojištění až po poslední ruličku na wc. Tak zatímco OSVČ je svůj zaměstnavatel i zaměstnanec současně, tedy takový doktor Jakyll a pan Hyde v jedné osobě, právnická firma je zaměstnavatel a zaměstnanec jako jeden tým.

Takže OSVČ vezme tržby za celý rok, odečte od nich náklady, rozdělí to vejpůl na zisk firmy a svou mzdu (tzv. rozhodná částka ke zdanění), a z té pak zaplatí daně a odvody. Zaměstnavatel to udělá obdobně, jen s tím rozdílem, že větší část odvodů zaplatí za zaměstnance a ty i s jejich mzdou si pak dá zpátky do nákladů, což OSVČ nemůže. Zaměstnanec potom platí odvody ze své mzdy a daně i z té části odvodů zaplacené zaměstnavatelem (superhrubá mzda). Největším jablkem svárů se pak stává 1) že si zaměstnanec nemůže taky nic odepsat (to jsem vysvětlil proč ne) a že 2) OSVČ neplatí daně a odvody z celé částky svých čistých příjmů.

1) zaměstnanec si nemůže nic odepsat, protože jeho mzda není hrubým obratem vytvořených hodnot, nýbrž sama daňovým odpisem této hrubé tržby. Tedy nákladem na vytvořenou nadhodnotu.

2) kdyby měl zaměstnanec taky platit daně a odvody z celé nadhodnoty kterou vytvořil, nezbylo by mu ze mzdy nic. Zde příklad: vy v provozovně uděláte za šichtu 200 makových závinů a všechny se prodají za 30kč (bez DPH). To je 6000kč denně. Veškeré náklady na materiál a energie jsou 50%. Vaše práce tedy pro firmu činí 3 000kč čistého zisku denně, to je 66 000kč měsíčně (22 dní). Otázka zní, je tohle vaše mzda? Dá vám to zaměstnavatel? Nedá, protože není padlý na hlavu a nechce zkrachovat. Spočítá si, kolik za vás odvede když vám dá tolik a tolik. Dá vám tedy 25 000 hrubého a další jeho odvody jsou 8500kč na SP a ZP = 33 500kč. Čistý zisk, který potom zbude firmě z vaší práce je 32 500kč, tedy polovina z oněch původních 66 000kč, které jste pro firmu vytvořili. A věřte, že daně a odvody z oněch 66 000kč by nechtěl platit žádný zaměstnanec. A přesně takhle to dělá i ten OSVČ (zjednodušeně řečeno, modelový příklad). Jenže OSVČ k tomu nemá možnost dalších xx bestialit, jako je placená dovolená, 13 státních svátků, což je mimochodem v součtu 1+3/4 proplaceného měsíce zadáčo navíc a následně odepsaného z firemních daní, OČR, odstupné, noční, přesčasové a sváteční příplatky a mnoho dalších socialistických okrádaček.

Je tedy nad slunce jasné, že ty pseudoanalýzy porovnání zdanění a odvodů, které začínají blábolem: zaměstnanec i OSVČ mají stejný příjem 360 000kč/rok a přesto odvedou každý jinak...můžete rovnou zahodit taky.

Kde je tedy zakopaný hafan?

Daně zaměstnance i OSVČ jsou 15% (rovná daň u všech fyzických osob) a odvody také. Zde: SP zaměstnanec 6,5% + zaměstnavatel 25% = 31,5%, OSVČ 29,2% + 2,3% dobrovolné na nemocenskou = 31,5%. ZP zaměstnanec 4,5% + zaměstnavatel 9% = 13,5%, OSVČ 13,5%. (první odkaz)

A přesto platí, že: OSVČ na HPP odvádějí v průměru a na hlavu jen část objemů odvodů oproti zaměstnancům (druhý odkaz)

Je to dáno tím, že OSVČ nedosahují průměrných celorepublikových mezd, nemají ve svém průměru nadstandardně příjmové kusy jako zaměstnanci (manažeři, ředitelé apod.) a naopak svým malým počtem nemohou bagatelizovat počet nízkopříjmových mezi sebou jako zaměstnanci (dva soustružníci svým platem smáznou jednu uklizečku). Takže se zde dostáváme do sociálního paradoxu, kdy středně a méně příjmoví dělníci vyčítají ještě méně příjmovým a mnohdy pracovitějším dělníkům, že jsou to paraziti. A to je dost tristní zjištění, že?

https://www.mesec.cz/danovy-portal/dan-z-prijmu/vypocet-socialniho-pojisteni/

https://www.mesec.cz/clanky/mytus-zamestnanci-plati-na-odvodech-vice/

Autor: Petr Burian | neděle 9.2.2020 18:35 | karma článku: 43.64 | přečteno: 9250x

Další články blogera

Petr Burian

Křeček prý štěká

V bitvě o Křečka na postu ombudsmana jsem se stále nedozvěděl, co mu jeho kritici vyčítají. A vzhledem k tomu, že to nevědí ani oni sami, vydal jsem se dle hesla "když nejde Křeček k blogerovi, musí bloger ke Křečkovi" to zjistit.

26.2.2020 v 16:46 | Karma článku: 41.59 | Přečteno: 2654 | Diskuse

Petr Burian

Křeček škrábe, kouše

Parta lidskoprávních aktivistů bránila novému ombudsmanovi S. Křečkovi ve vstupu do úřadu. Vadí jim, že prý avizoval, že nebude chránit práva menšin. A má pravdu. Žádná práva menšin totiž neexistují. Existují jen práva nás všech.

21.2.2020 v 12:27 | Karma článku: 43.96 | Přečteno: 2620 | Diskuse

Petr Burian

Rasistická pusinka

Čokoládová pusinka je tradiční německý pamlsek a nikoliv flirt africké dívky. A i ten se stal terčem boje proti rasismu jedné uvědomělé aktivistky. To pro svůj tvar malé hlavičky ozdobené fezem, slamákem a našpulenými rty.

19.2.2020 v 13:38 | Karma článku: 36.48 | Přečteno: 1134 | Diskuse

Petr Burian

Když se levá ruka tluče do levé nohy

O tom že Piráti jsou jen obyčejní aktivní levičáci v maškarním kostýmu kapitána Hooka, ví každý. A také je postihla pohroma, která levičáky tu a tam postihuje. Někdo jim splnil to, po čem volali. A rázem mají problém zvaný Airbnb.

18.2.2020 v 14:22 | Karma článku: 38.01 | Přečteno: 1419 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jana Plamínková

Je náš Kelt cennější než mykénský poklad?

V Athénách mají nové Muzeum Akropole. Postavili ho v samém centru města a bylo samozřejmé, že při bohaté historii města při zakládání muzea odkryjí leccos zajímavého. A taky že ano.

27.2.2020 v 21:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Jan Dvořák

Vůbec si nevedeme špatně, předpojatý Brusel to však vidí jinak!

Premiér ani vicepremiér neskákali nadšením, když se jim na stůl dostala jako každý rok „Zpráva o České republice“ - vysvědčení od EK jak jsme si loni vedli. A novináři byli na koni. Zdání toho, jak jsme dobří, Komise rozcupovala.

27.2.2020 v 19:34 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 325 | Diskuse

Michaela Stirner Řeřichová

Patří koncept lidských práv do rukou států?

Státní instituce se neptají každého jednotlivého člověka kdo jsi, co cítíš a co potřebuješ. Pocity i potřeby konkrétních lidí se ztrácí v rozhodnutích mocných. Tito a další lidé jsou si toho vědomi. A vy?

27.2.2020 v 19:27 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 127 | Diskuse

Jan Ziegler

Regulace nájemného, šílený nápad ministryně

Kvůli policejní razii na ministerstvu práce a sociálních věcí sílí hlasy po odstoupení ministryně Jany Maláčové. Já si však myslím, že abdikovat by měla z jiných závažnějších důvodů.

27.2.2020 v 17:46 | Karma článku: 23.50 | Přečteno: 686 | Diskuse

Libor Popovský

Itálie: Salviniho čeká soud za „únos“ migrantů

Článek Soerena Kerna "Italy: Salvini Facing Show Trial for "Kidnapping" Migrants", který vyšel 14. února 2020, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

27.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 40.52 | Přečteno: 2340 | Diskuse
Počet článků 253 Celková karma 34.83 Průměrná čtenost 1765
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...

Bolek Polívka se opět oženil. Vzal si matku svých tří dětí

Bolek Polívka (70) s oblibou říkával, že každé z jeho dětí si zaslouží mít vlastní matku. Neplatilo to jen u jeho...