Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Křeček prý štěká

26. 02. 2020 16:46:20
V bitvě o Křečka na postu ombudsmana jsem se stále nedozvěděl, co mu jeho kritici vyčítají. A vzhledem k tomu, že to nevědí ani oni sami, vydal jsem se dle hesla "když nejde Křeček k blogerovi, musí bloger ke Křečkovi" to zjistit.

Čerpal jsem z živého rozhovoru vysílaného na vlnách Českého rozhlasu Plus, kterého se zúčastnila Džamila Stehlíková, členka Rady vlády pro lidská práva odbor sexuální menšiny a zakladatelka Liberálně ekologické strany a Stanislav Křeček, bývalý zástupce a nynější ombudsman ČR.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ombudsman-stanislav-krecek-potreby-nejslabsich-rozhovor_2002190936_vtk

Dovolil jsem si pro vás připravit průřez onoho duelu. Předem upozorňuji, že vzhledem k tomu že se v onom názorovém střetu stavím jednoznačně za Stanislava Křečka, bude můj pohled subjektivní. A garantuji vám, že až uslyšíte ty herdy, které Džamila vypouští do prostoru, nezůstanete vlažní ani vy. To by rozbilo i slona.

Hned v úvodu na dotaz proč by Stanislav Křeček neměl být dobrým ombudsmanem udeřila Džamila Stehlíková argumentem, že se jmenovaný před 28 lety nedostavil k jakémusi soudu a tudíž mu vůbec nejde o lidi a nechce chránit lidská práva. Křeček oponoval tím co je a není posláním ombudsmana. Že mimo otázky rovných příležitostí veřejný ochránce ani nemá možnosti řešit lidská práva a že se má podle Pařížských principů zřídil lidskoprávní arbitr, pokud po tom někdo touží, dále že už máme vládní výbor pro lidská práva a mnoho jiných podobných institucí. Na to Stehlíková reagovala tím, že tyto instituce už byly rozprášeny a že se Křeček před 28 lety nedostavil k soudu.

Dále Křeček připomenul, že on sám založil největší lidskoprávní neziskovku SON (Sdružení nájemníků), napsal o lidských právech stovky článků a obhajoval stovky soudních sporů. Vyvrátil tvrzení, že ombudsman řeší 10% případů týkajících se diskriminace. Uvedl, že těch případů je nanejvýš 5% ze všech kauz a přesto na tento odbor Šabatová přesunula 17 právníků např. z odboru omezování osobní svobody, které je tímto ochromeno. Lidskoprávní advokáti teď z nedostatku práce nevedou žádné složky, provádějí si své privátní průzkumy a prakticky se jedná o plýtvání penězi z rozpočtu úřadu.

Na to Stehlíková reagovala tím, že Šabatová je její kamarádka, vzácná a morálně statečná žena a kritizovat ji za cokoliv je pod úroveň lidského jednání. Připomněla, že se Křeček nedostavil tehdy k obhajobě u soudu, což zmiňovala v úvodu. Na opakovaný dotaz reportérky, zda se tedy opravdu nejedná o přebujelou administrativu odpověděla Džamila Stehlíková tím, že Křeček ve funkci zástupce ombudsmana nechodil do práce, zatímco Šabatová tam dřepěla furt. Křeček k tomu vysvětlil, že jako ústavní činitel nemá v práci píchačky, pracuje v terénu, zúčastňuje se různých jednání rad, agentur a na soudech. Stehlíková k tomu připomněla, že se Křeček kdysi nedostavil bez omluvy k soudu.

Měli by zaměstnanci ombudsmana sami aktivně vyhledávat kauzy diskriminace, nebo jen pracovat s podněty od občanů? Stehlíková zmínila, že šetřením se Šabatová intenzivně věnovala, zatímco Křeček nechodil do práce. Dále že ombudsman je člověk s velkou důvěrou a je jen na jeho rozhodnutí jak a komu bude pomáhat. Naproti tomu Křeček prý chce kádrovat lidi i to jak a komu bude pomáhat a že nechce pomáhat romům.

Křeček zmínil, že Stehlíková je původně psychiatrička a o věcech, o kterých tu mluví, nemá nejmenší ponětí. Je představitelkou těch, kteří si myslí, že když dostali funkci, dostali i rozum. Ona si myslí, že když se stala ministryní (pro lidská práva, 2007, pozn.), že od té doby tomu rozumí. Je to stejné, jako bych já mluvil o psychiatrii, řekl. Já už třicet let pro lidská práva dělám. Nedělejme z nich nějakou Kabalu, uzavřené učení, ke kterému jsou povoláni jen někteří vyvolení. Lidská práva se realizují v tom právním řádu, který právě máme k dispozici a nikdy nesmí být nad ním. Já jsem romy zastupoval po celé republice. Já jsem viděl víc romů, než mnozí členové Rady vlády pro romské záležitosti. Kde jsou ti členové Rady vlády pro romskou komunitu, když se vyhazují odpadky z okna, když jsou devastovány sídliště? Ptejme se proč se to vůbec děje, a ne že všichni jsou rasisti a xenofobové.

Stehlíková, existuje Rada vlády pro záležitosti romské komunity, která byla proti jeho jmenování a Křeček ty lidi tam ani nezná. Takže v podstatě názor romů ho nezajímá. Na opakovanou otázku, zda se romové mají o svá práva zasazovat sami odpověděla, že nikdo nechce být chudý a proto vznikla Agentura pro sociální začleňování. Ale Válková ji odsunula pod ministerstvo pro místní rozvoj, takže ta agentura teď nemůže mluvit (kafrat) do školství, do ministerstva vnitra ani práce a sociálních věcí. A tím stát sám odmítl snahu založenou na vědeckých poznatcích jakým způsobem zamezit vzniku vyloučených lokalit. Já jsem v takové lokalitě žila sama dvacet let.

Křeček, za existence té vaší agentury se ty lokality rozšířily třikrát. Ta neudělala vůbec nic.

Stehlíková, to není pravda. Přivedla miliardy korun (z EU, Křeček, ale ne pro ty lidi, Stehlíková, ano, pro ty lidi).

Jak berete protesty veřejnosti proti své osobě?

Křeček, to není veřejnost, to jsou aktivisti typu Stehlíkové. To není proti mně. Mně píše tisíce lidí, že ten úřad bude sloužit konečně k tomu, k čemu má. Tedy k ochraně všech lidí. A ne k ochraně aktivních menšin, ale práv obyčejných lidí. A na to v politice často zapomínáme. A takový úřad bych chtěl.

Stehlíková, ten člověk prohlašuje, že lidská práva chránit nebude. Pohrdá aktivisty a říká, že jejich práva chránit nebude, stejně jako romů. Dělí společnost na menšiny a přidává k tomu ještě pravdoláskaře a je jen otázka času, kdy mi budeme nosit Havlovo srdíčko, nebo sluníčko na místě, kde Židé nosili žlutou hvězdu. Tak takovou nenávist, jakou přináší pan Křeček, tak takovou jsme tady ještě neměli. Ombudsman nesmí být zlý člověk, který staví jednu půlku společnosti proti druhé.

Neobáváte se ochromení úřadu hromadnými výpověďmi po vašem nástupu?

Křeček, paní redaktorko, já jsem tam šest let pracoval a lidé mi tam vyjadřovali sympatie, když se tam pořádaly avatarské a námořnické večírky. Ti zaměstnanci sami věděli, že tam něco není v pořádku. Šabatová mě ke všemu nepřipouštěla a dokonce mi zakazovala se účastnit některých akcí...volala i šéfredaktorům novin, aby neotiskovali moje články...

Stehlíková, paní Šabatová tu není a nemůže se bránit!

Křeček, jenom abyste věděla, že ty poměry na tom úřadě jsou trošku jiné, než vy tady líčíte.

Nejlepší výroky:

Stanislav Křeček: To co tady říká paní Stehlíková jsou jen fráze a bláboly, které svědčí o tom, kam se dostala demokracie v téhle republice, že ten tenký nátěr demokratického institutu se rychle setře jakmile se ke slovu dostane někdo, s kým tato paketa nesouhlasí.

Džamila Stehlíková: A tím stát sám odmítl snahu založenou na vědeckých poznatcích jakým způsobem učinit to, aby nevznikala nová vyloučená lokalita.

...a je jen otázka času, kdy mi budeme nosit Havlovo srdíčko, nebo sluníčko na místě, kde Židé nosili žlutou hvězdu.

Autor: Petr Burian | středa 26.2.2020 16:46 | karma článku: 41.96 | přečteno: 2815x

Další články blogera

Petr Burian

Hrozivé zjištění, koronavirus požírá mozky

Babiš prosazuje zákaz prodeje v neděli. Prý mu to píší prodavačky, které si už chtějí odpočinout. Vzhledem k tomu, že jeho fejsko obhospodařuje profesionální PR skupina dá se říct, že náš stát v době krize řídí Prchalova babička.

2.4.2020 v 0:25 | Karma článku: 41.76 | Přečteno: 5267 | Diskuse

Petr Burian

Šmejdi

Seděl na zemi před jídelnou a natahoval ruku. Už prý dva dny nejedl. Vzal jsem stokorunu a vložil ji do klobouku tak, aby ji všichni viděli. Pak jsem si v drobných vzal zpátky osmdesát za daně a odvody. Jsem totiž stát. Šmejd.

30.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 32.24 | Přečteno: 1450 | Diskuse

Petr Burian

Smějící se bestie

Takto označil zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich Čechy za stovky černých vtipů kolujících v dobách protektorátu. Kdyby žil dnes, musel by takto pojmenovat i naši vládu, která si v době nouze dělá prču z živnostníků.

26.3.2020 v 22:25 | Karma článku: 30.05 | Přečteno: 1194 | Diskuse

Petr Burian

Jsem naštvanej

Zavřeli mi hospody. Takhle dlouho jsem nebyl na pivu od svých patnácti let. Snad jen když jsem čekal ve špitále na operaci. A to mi tam ještě kamarádi nosili lahvový. Ještě chvíli, a bude to můj osobák. Tak pro tohle jsme cinkali?

17.3.2020 v 15:55 | Karma článku: 21.03 | Přečteno: 646 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

"Buď chytré, blbéch je dost"...

je rčení docela známé, kterým prý poučoval otec, patrně Moravák, svého synka. Ale vžilo se to vůkol, i v zemích českých...

4.4.2020 v 0:01 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 315 | Diskuse

Karel Trčálek

Můžeme v boji proti čínské chřipce používat respirátory z Tchaj-wanu?

Já vím, že to zdejší milovníci čínské kuchyně, obzvláště pak netopýrů ve vlastní šťávě, neradi slyší, ale druhým největším světovým producentem roušek a respirátorů je Tchaj-wan

3.4.2020 v 18:49 | Karma článku: 14.78 | Přečteno: 264 | Diskuse

Karel Trčálek

Když naši bolševici řeší víc maršála Koněva než velkou vlasteneckou válku s koronavirem

Kroky starosty Prahy 6 nedávají našim bolševikům a euroantifašistům spát ani v době pandemie Covid-16

3.4.2020 v 17:47 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 370 | Diskuse

Jiřina Holotová

Stát nedokázal zabránit odstranění sochy Koněva a nemístné vtipkování starosty

„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu,“ nemístně zavtipkoval na svém fb profilu starosta Prahy 6, kde dnes proběhlo odstranění sochy.

3.4.2020 v 16:41 | Karma článku: 41.91 | Přečteno: 1645 | Diskuse

Aleš Boháč

Rok to vydržet nejde!

Jedinou cestou, jak se vyhnout zahlcení zdravotnických zařízení a počítání velkého množství mrtvých je udržet stávající izolaci a ostatní nařízení až do doby, kdy bude k dispozici vakcína. To je ale nesmysl.

3.4.2020 v 16:18 | Karma článku: 6.68 | Přečteno: 301 | Diskuse
Počet článků 262 Celková karma 35.58 Průměrná čtenost 1773
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz