Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Spravedlnost v krvi

29. 02. 2020 17:14:37
Před dvěma lety založila Maláčová v pořadí už pátou důchodovou komisi. Jmenuje se Komise pro spravedlivé důchody. Má 43 členů a ti dohromady 71 titulů. Po dvou letech usilovného bádání našli konečně řešení: sejměte živnostníky!

První důchodová komise vznikla před dvaceti lety v roce 2000. Měla najít konsenzus mezi stoupajícím věkem dožití, úbytkem plátců do důchodového rozpočtu a poměrově důstojnými důchody. Po mnoha rokováních a za nemalou částku ze státního rozpočtu nevymyslela lautr nic. A to se vyplatí.

Druhá, v roce 2004, byla důchodová komise zvaná Bezděkova. Ta vypracovala ucelený soubor doporučení pro dlouhodobě udržitelný důchodový systém. Jednání o dohodě probíhala až do roku 2006, ale ani poté nebyla žádná reforma přijata. Takže zase prd s voctem.

V roce 2010 byla ustavena druhá Bezděkova komise s názvem Poradní expertní sbor. Sbor expertů nám za další miliony vypracoval dvě varianty možné důchodové reformy a výslovně nedoporučil vznik II. pilíře. Na základě těchto doporučení vznikl tedy onen II. důchodový pilíř, což bylo podle mne zatím to nejlepší, co se v důchodovém kurníku objevilo.

Po odstavení ODS od moci Ištvánovo pučem byla socdemokratickou partičkou ustavena další komise. Tentokrát bez názvu, protože ty se ukázaly být jako dobré terče vtipů. Stačilo už to Bohušovo zábradlí v puse tehdy a jeho komický vzhled á la Pan Vajíčko. Komise zrušila II. pilíř a vydala závěry precizní analýzy v tom smyslu, že náš důchodový systém je v pohodě udržitelný a žádnou reformu do budoucna nepotřebuje. To bylo ještě v červenci 2017.

V říjnu 2019 vyhlásila nová, již zmiňovaná Komise pro spravedlivé důchody, že náš důchodový systém je katastrofálně neudržitelný a razantní reformy do budoucna nutně potřebuje. Jako základní opatření se navrhuje okamžitě zřídit povinný privátní důchodový fond, něco jako VI. důchodový pilíř (existují ještě zaměstnanecký a pojišťovací). A nikoho asi nepřekvapí, že to bylo opět pod taktovkou ČSSD. Té ČSSD za jejíhož vládnutí vznikly i ty tři důchodové komise předtím. Kdyby se pomateností dalo platit, chroupou si sociální demokraté kaviárové sušenky naštorc.

Tedy shrnuto, po dvaceti letech usilovného bádání stovek odborníků se stovkami akademických titulů a za sta miliony korun nevymysleli odborníci přes důchody ani perníkovou houpačku. Anebo že by přeci něco? Ale ano. Sejmout živnostníky!

S čím tedy komise zvaná Spravedlivá přišla?

1) aby těm, kteří na důchody neodváděli (třeba kvůli péči o dítě) byly důchody sanovány z peněz těch, kteří je odváděli.

2) aby těm, kteří mají malé důchody protože odváděli málo, byly důchody dorovnány z peněz těch, kteří odváděli déle a více zvýšením základní výměry z 9% na 10% a dále na 10,6% na úkor zásluhové části důchodu.

3) aby živnostníci odváděli na důchody i z té části svého obratu, která není jejich mzdou.

Oficiálně se to nazývá "posilování principu solidarity". Tak v tom je spravedlnosti jako masa ve vodňanském párku.

Zatímco první dva body jsou jasné, ten třetí vysvětlím. Živnostník je sám sobě zaměstnavatelem i zaměstnancem. A vzhledem k tomu, že si sám sobě zjednává práci, výrobní odbyt, financuje svátky, volno na dovolenou a vůbec se chová jako firma i zaměstnanec současně, tvoří jím vytvořená nadhodnota (hrubý obrat mínus náklady) dva příjmy. Půlka je příjem firmy a druhá půlka je jeho mzda, ze které odvádí, mimo daní, také stejné sdružené odvody jako kterýkoliv jiný zaměstnanec. Ten klasicky vytvoří svou prací pro firmu čistou hodnotu, řekněme, 60 000kč a z toho má 30 000kč hrubou mzdu, ze které odvádí.

Jenže komise spravedlivých navrhuje, aby platil sociální odvody nejen ze své mzdy, ale ještě i z poloviny té nadhodnoty vytvořené pro firmu. Tedy jako by fabriky mimo korporátní 19% daně ze svého zisku platily ještě z poloviny extra příspěvky na důchody a to pak ztrhly svým zaměstnancům ze mzdy. Komise to zdůvodňuje tím, že živnostníci mají vlivem malých obratů i malé odvody a následně potom nízké důchody. A tak v rámci již zmiňované povinné solidarity jim musí někdo na důchody přispět. A vzhledem k tomu, že běžný sociálně vratký volič uznává solidaritu jen směrem k sobě, a nikoliv od sebe a to už vůbec ne směrem k těm zlodějským živnostníkům, které musí pan Babiš furt hlídat kukátkem aby nekradli, jediný solidární s důchodem živnostníka zůstává živnostník sám sobě. A tak místo toho, aby si své firemní výdělky ukládal na stáří do fondu, properou se přes státní důchodovou mašinérii, kde budou očištěny od nákladů státní správy a solidarity k jiným, třeba těm, kteří nepřispívali vůbec, a pak mu zbytek bude milostivě připsány k penzi.

Prakticky se nejedná o nic jiného, než vytáhnout z lidí další peníze, z části nakrmit státní hydru a zbytkem zacpat lidem hubu. A pak říct: my jsme lidem přidali na důchodech. Přesně tak, jako když před rokem vláda vykradla zásluhovou část důchodového košíku a potom chodil Babiš mezi lidmi, hladil babičky po vrásčitých tvářích a u toho jim vtiskl do dlaně stokorunu. Hezká práce.

https://ct24.ceskatelevize.cz/nazory/2311381-krecek-duchodove-komise-vznikaji-a-zanikaji-vysledky-vsak-chybi

https://www.e15.cz/zahranicni/soucasny-duchodovy-system-je-udrzitelny-a-nepotrebuje-reformu-uvadi-vladni-dokument-1335182

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/duchodova-reforma-komise-verejne-finance.A200228_131319_domaci_knn

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pevna-cast-duchodu-se-znovu-zvysi-zasluhovost-snizi-40275146

Autor: Petr Burian | sobota 29.2.2020 17:14 | karma článku: 39.33 | přečteno: 3184x

Další články blogera

Petr Burian

Hrozivé zjištění, koronavirus požírá mozky

Babiš prosazuje zákaz prodeje v neděli. Prý mu to píší prodavačky, které si už chtějí odpočinout. Vzhledem k tomu, že jeho fejsko obhospodařuje profesionální PR skupina dá se říct, že náš stát v době krize řídí Prchalova babička.

2.4.2020 v 0:25 | Karma článku: 41.76 | Přečteno: 5267 | Diskuse

Petr Burian

Šmejdi

Seděl na zemi před jídelnou a natahoval ruku. Už prý dva dny nejedl. Vzal jsem stokorunu a vložil ji do klobouku tak, aby ji všichni viděli. Pak jsem si v drobných vzal zpátky osmdesát za daně a odvody. Jsem totiž stát. Šmejd.

30.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 32.24 | Přečteno: 1450 | Diskuse

Petr Burian

Smějící se bestie

Takto označil zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich Čechy za stovky černých vtipů kolujících v dobách protektorátu. Kdyby žil dnes, musel by takto pojmenovat i naši vládu, která si v době nouze dělá prču z živnostníků.

26.3.2020 v 22:25 | Karma článku: 30.05 | Přečteno: 1194 | Diskuse

Petr Burian

Jsem naštvanej

Zavřeli mi hospody. Takhle dlouho jsem nebyl na pivu od svých patnácti let. Snad jen když jsem čekal ve špitále na operaci. A to mi tam ještě kamarádi nosili lahvový. Ještě chvíli, a bude to můj osobák. Tak pro tohle jsme cinkali?

17.3.2020 v 15:55 | Karma článku: 21.03 | Přečteno: 646 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

"Buď chytré, blbéch je dost"...

je rčení docela známé, kterým prý poučoval otec, patrně Moravák, svého synka. Ale vžilo se to vůkol, i v zemích českých...

4.4.2020 v 0:01 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 196 | Diskuse

Karel Trčálek

Můžeme v boji proti čínské chřipce používat respirátory z Tchaj-wanu?

Já vím, že to zdejší milovníci čínské kuchyně, obzvláště pak netopýrů ve vlastní šťávě, neradi slyší, ale druhým největším světovým producentem roušek a respirátorů je Tchaj-wan

3.4.2020 v 18:49 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 246 | Diskuse

Karel Trčálek

Když naši bolševici řeší víc maršála Koněva než velkou vlasteneckou válku s koronavirem

Kroky starosty Prahy 6 nedávají našim bolševikům a euroantifašistům spát ani v době pandemie Covid-16

3.4.2020 v 17:47 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 360 | Diskuse

Jiřina Holotová

Stát nedokázal zabránit odstranění sochy Koněva a nemístné vtipkování starosty

„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu,“ nemístně zavtipkoval na svém fb profilu starosta Prahy 6, kde dnes proběhlo odstranění sochy.

3.4.2020 v 16:41 | Karma článku: 41.62 | Přečteno: 1569 | Diskuse

Aleš Boháč

Rok to vydržet nejde!

Jedinou cestou, jak se vyhnout zahlcení zdravotnických zařízení a počítání velkého množství mrtvých je udržet stávající izolaci a ostatní nařízení až do doby, kdy bude k dispozici vakcína. To je ale nesmysl.

3.4.2020 v 16:18 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 262 Celková karma 35.58 Průměrná čtenost 1773
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz