Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Smějící se bestie

26. 03. 2020 22:25:27
Takto označil zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich Čechy za stovky černých vtipů kolujících v dobách protektorátu. Kdyby žil dnes, musel by takto pojmenovat i naši vládu, která si v době nouze dělá prču z živnostníků.

Živnostníci a celkově střední třída jsou živou páteří ekonomické společnosti. Tuhle základní poučku nabubřele utřeli komunisté a do pěti let přivedli celou státní měnu cugrunt. Babiš nemá z podstaty svého původu živnostníky rád. Podle něj jsou to jen buržuj příštipkáři, kteří kradou sice málo, za to však prý všichni, a tak si z nich udělal veřejný terč svých populistických šipek. V době krize se lámou charaktery. A vzhledem k tomu, že se v Andreji Babišovi fakt už nemá co zlomit, ukázal živnostníkům pravé výsměšné chucpe. K dokonalosti to dovedl pomocí navrhované ne/pomoci živnostníkům ve stylu chytrá a moc vyčůraná horákyně.

Tak v prvé řadě slíbil, že všem zaměstnancům v karanténě bude stát proplácet celých 60% mzdy (= skutečná nemocenská), opatrujícím malých děti doma do 13 let (místo do 16), tedy klasické OČR za 424kč/den, se rozšířilo z 9 dnů na neurčito a nově se bude proplácet i OSVČ na plný úvazek. Zaměstnancům, kteří pak nuceně zůstali doma kvůli státem nařízeným zavřeným provozovnám a podnikům potom stát uhradí 80% mzdy. A tím tak nějak tvoje Máňa končí.

Stát totiž nařizuje skrze zákoník práce vyplácel zaměstnancům při překážce na straně zaměstnavatele 100% průměrné mzdy, ale sám bude hradit v době nouze zpětně jen 80%. A to i přes to, že tuto překážku sám nařídil zákonem. Nevídaná matematika. Vychází mi z toho, že živnostník doplatí ze svého v době, kdy si kvůli nařízení vlády nesmí nic vydělávat, 20% a dále pak všechny odvody z oné mzdy zaměstnance. Pro vaši představu je to takto: servírka má průměrnou mzdu 25 000kč/hrubého. Majitel zavřené restaurace ji dá 5 000kč ze svého, stát přidá 20 000kč a majitel z toho ještě státu vrátí 8 500kč na odvodech. Ovšem státní moloch není nelida. Klidně mu na ty odvody vypíše splátkový kalendář a živnostník Krkovička to může celé zacálovat až třeba v létě místo courání se po vejletech. Stejný splátkový kalendář mu pak vystaví i banka na půjčku, kterou si OSVČ vezme aby na to vůbec měl, a za kterou se mu blahosklonně zaručí stát v rámci Antivirus pobídek. Do koblihy tohle tesat! A to že vládní inkousti budou doma za 100%, které zaplatí oni nevydělávající živnostníci na daních, je věc tak nějak k tomu.

Vyrojil se nám takový nešvar. Někteří šťouralové přišli s tím, že když stát stav nouze vyhlásil, je také za ztráty z podnikání takto omezeném finančně odpovědný. To předběžně potvrdili i právníci v oblasti náhrad. Premiér se na to jukl a postavil se k tomu jako chlap. Zrušil zákonný stav nouze a vyhlásil stav nouzového režimu podle zákona o ochraně zdraví, kde už nikdo nedostane ani vorla. A kdyby jen to. Ministryně financí už dopředu vyhlásila, že toho ani vorla nedostane nikdo, a to ani za těch pár dní před tím. Možná že kdyby živnostníci měli k dispozici ten pluk státem placených právníků jako pan Babiš ohledně svého střetu zájmů, že by uspěli. Nikdy neustoupíme, to si pamatujte, nikdy! Takhle mají jen prd s medem a dluhy. Anebo kdyby na druhé straně takto přísně hodnotil Babiš státní dotace pro Agrofert, který vůbec nezná, neví kdo ho vlastní a asi účelovka, nemuselo by k nám co chvíli pendlovat konzilium kontrolorů až odkudsi z Bruselova.

Nicméně když už jsme u těch velkých podniků, tam se pan premiér projevil jako velký státník. Prohlásil, že na zmírnění ztrát podniků je ochoten dát z našich peněženek klidně i 100 mld. jako přímou finanční injekci. Rozdělovat se to bude podle abecedy a podle tohoto klíče: A-Agrofert, B-Babišovy podniky, C-cákněte tam ještě drobet, D-docházejí peníze, E-eště trochu a F-fakt už nic nezbylo. Volte ANO, s námi bude líp. Seznam těch, kteří se mají líp už dneska je k nahlédnutí na recepci Agrofertu.

V tom ho podpořila i EU. Ta se ve víru viru motala první tři měsíce jako indián v kukuřici, ale po nezavírejte hranice o nic nejde, zavřete teda jen kousek a posledním nikam nevycházejte, nebo vás zavřeme všechny, našla konečně svůj azimut. Kecy o společných evropských hodnotách se rozpadly na atomy ve chvíli, kdy šly k zemi první desítky nakažených, Italové mezi nimi tančili Salsu a Němci na jejich zádech chlastali tupláky. Ještě minulé roky nám její mocipáni zpupně předepisovali jak má chutnat rum, jak daleko smrdět olomoucké tvarůžky a jak velký může být vysavač. A jen co v Bruselu na nádraží zachrchlal první Číňan, běželi si kolektivně vyměnit spodní prádlo a zatemnit okna. Teď se však oklepali a prohlašují, že dotovat, zadlužovat a rozhazovat se bude dál, jen už ne v programu Zelená míle, nýbrž v rámci akce Antivirus všude kam se podíváš. Tak aspoň k něčemu je to dobrý.

V tomhle je Babiš taky klikař non plus ultra. Zemi vzal zotavenou po realitní krizi, v době konjunktury se choval jak patnáctka poprvé na diskotéce, a když měl přijít čas účtování, dohodil mu šedý Gandalf z Hradu ten čínskej fujtajbl jako na zavolanou. Teď už ten jeho průšvih nikdo nikdy nespočítá. A delegace z EU prošetřující jeho střet se svědomím budou mít vítr vylézt i před vlastní barák ještě roky po karanténě. Prostě klikař, jak říkám. A onen říšský protektor by ho nazval ještě hůř.

Autor: Petr Burian | čtvrtek 26.3.2020 22:25 | karma článku: 30.05 | přečteno: 1194x

Další články blogera

Petr Burian

Hrozivé zjištění, koronavirus požírá mozky

Babiš prosazuje zákaz prodeje v neděli. Prý mu to píší prodavačky, které si už chtějí odpočinout. Vzhledem k tomu, že jeho fejsko obhospodařuje profesionální PR skupina dá se říct, že náš stát v době krize řídí Prchalova babička.

2.4.2020 v 0:25 | Karma článku: 41.76 | Přečteno: 5266 | Diskuse

Petr Burian

Šmejdi

Seděl na zemi před jídelnou a natahoval ruku. Už prý dva dny nejedl. Vzal jsem stokorunu a vložil ji do klobouku tak, aby ji všichni viděli. Pak jsem si v drobných vzal zpátky osmdesát za daně a odvody. Jsem totiž stát. Šmejd.

30.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 32.24 | Přečteno: 1450 | Diskuse

Petr Burian

Jsem naštvanej

Zavřeli mi hospody. Takhle dlouho jsem nebyl na pivu od svých patnácti let. Snad jen když jsem čekal ve špitále na operaci. A to mi tam ještě kamarádi nosili lahvový. Ještě chvíli, a bude to můj osobák. Tak pro tohle jsme cinkali?

17.3.2020 v 15:55 | Karma článku: 21.03 | Přečteno: 646 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

"Buď chytré, blbéch je dost"...

je rčení docela známé, kterým prý poučoval otec, patrně Moravák, svého synka. Ale vžilo se to vůkol, i v zemích českých...

4.4.2020 v 0:01 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 127 | Diskuse

Karel Trčálek

Můžeme v boji proti čínské chřipce používat respirátory z Tchaj-wanu?

Já vím, že to zdejší milovníci čínské kuchyně, obzvláště pak netopýrů ve vlastní šťávě, neradi slyší, ale druhým největším světovým producentem roušek a respirátorů je Tchaj-wan

3.4.2020 v 18:49 | Karma článku: 13.61 | Přečteno: 237 | Diskuse

Karel Trčálek

Když naši bolševici řeší víc maršála Koněva než velkou vlasteneckou válku s koronavirem

Kroky starosty Prahy 6 nedávají našim bolševikům a euroantifašistům spát ani v době pandemie Covid-16

3.4.2020 v 17:47 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 350 | Diskuse

Jiřina Holotová

Stát nedokázal zabránit odstranění sochy Koněva a nemístné vtipkování starosty

„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu,“ nemístně zavtipkoval na svém fb profilu starosta Prahy 6, kde dnes proběhlo odstranění sochy.

3.4.2020 v 16:41 | Karma článku: 41.48 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Aleš Boháč

Rok to vydržet nejde!

Jedinou cestou, jak se vyhnout zahlcení zdravotnických zařízení a počítání velkého množství mrtvých je udržet stávající izolaci a ostatní nařízení až do doby, kdy bude k dispozici vakcína. To je ale nesmysl.

3.4.2020 v 16:18 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 292 | Diskuse
Počet článků 262 Celková karma 35.58 Průměrná čtenost 1773
Ženatý, otec několika dětí, technik, nadšený amatérský psavec poezie.

Najdete na iDNES.cz